AutoKarma.pl Renault Scenic E-Tech EV 87 kWh 220 KM (2024–dziś)

Renault Scenic E-Tech (EV) 87 kWh 220 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Renault Scenic E-Tech 87 kWh 220 KM jest jednym z ciekawszych rodzinnych elektryków, bo nie próbuje być tylko modnym crossoverem. Daje naprawdę mocny zasięg, dojrzałą kabinę z dobrym systemem Google i komfort codziennego użytkowania, ale przed zakupem trzeba uczciwie sprawdzić ładowanie, software i stan osprzętu 12V.

Renault Scenic E-Tech EV 2025 — widok boczny
220 KMMoc
7.9 s0–100 km/h
622 kmZasięg WLTP
~3 108 złKoszt posiadania / rok
7.6
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.5
Koszty utrzymania7.0
Trwałość7.8
Likwidność7.2
Utrzymanie wartości7.4
Design i wygląd8.9
Prestiż i emocje7.5

Renault Scenic E-Tech 87 kWh 220 KM 2025 (EV) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

Najmocniejszą stroną Scenic E-Tech 87 kWh nie jest sama wartość katalogowa 622 km WLTP, tylko to, że duża bateria realnie daje spory margines w normalnym użytkowaniu. W mieście, na drogach krajowych i przy spokojniejszej trasie auto potrafi być naprawdę wygodne logistycznie, bo nie wymaga nerwowego szukania ładowarki po każdych 200 kilometrach. To od razu ustawia Scenic wyżej niż wiele elektryków, które dobrze wyglądają w broszurze, ale szybciej męczą w praktyce.

Drugim plusem jest wnętrze. Renault nie poszło w skrajny minimalizm, więc Scenic ma nowoczesną deskę i openR link z usługami Google, ale nadal zostawia wrażenie samochodu projektowanego dla ludzi, a nie pod sam ekran. W codziennej eksploatacji liczy się też wysoka pozycja za kierownicą, spora ilość miejsca z tyłu i bagażnik, który w rodzinnych zastosowaniach jest po prostu użyteczny.

Wersja 220 KM z napędem na przód nie udaje sportowego potwora, ale jest wystarczająco szybka, by auto nie wydawało się ciężkie ani ospałe. 7,9 s do setki i 300 Nm dają sprawne reakcje, a jednocześnie samochód pozostaje przewidywalny i łatwy do opanowania. To ważne, bo w rodzinnym EV bardziej liczy się płynność i spokój niż agresja przy każdym wciśnięciu gazu.

Przed zakupem używanego egzemplarza trzeba jednak spojrzeć szerzej niż tylko na zasięg. Kluczowe są jakość ładowania AC i DC, kondycja akumulatora 12V, brak nietypowych komunikatów systemowych, stan hamulców pracujących z mocną rekuperacją oraz zużycie przednich opon. W Scenicu, jak w wielu nowych EV, to właśnie soft, osprzęt i sposób eksploatacji decydują, czy auto będzie cieszyć, czy zacznie irytować drobiazgami.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Potrzebujesz rodzinnego elektryka z dużym realnym zasięgiem i nie chcesz od razu iść w większe, cięższe SUV-y segmentu D.
  • Cenisz nowoczesną kabinę, ale wolisz ergonomię bliższą normalnemu samochodowi niż ekstremalnie tabletowe wnętrza części konkurentów.
  • Masz dostęp do ładowania domowego lub publicznego AC i chcesz auta, które spokojnie ogarnia codzienność oraz weekendowe trasy.
  • Szukasz używanego EV, które daje dobry kompromis między przestrzenią, osiągami i kosztami użytkowania bez klasycznych problemów auta spalinowego.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Regularnie robisz długie autostradowe przebiegi z wysoką prędkością i oczekujesz, że katalogowy zasięg będzie łatwy do powtórzenia o każdej porze roku.
  • Kupujesz wyłącznie najniższą ceną i nie chcesz płacić za świeższe technologie, lepsze multimedia i bardziej dopracowaną kabinę niż w tańszych rywalach.
  • Nie masz wygodnego sposobu ładowania, a publiczne DC ma być Twoim jedynym planem na codzienność, bo wtedy nawet duża bateria nie rozwiązuje wszystkiego.
  • Potrzebujesz maksymalnie praktycznego auta dostawczego dla rodziny i priorytetem jest absolutnie największy bagażnik, a nie ogólny balans auta.
Konkurenci do rozważenia
Skoda Enyaq 85
Bardzo mocny rywal dla rodziny, zwykle bardziej konserwatywny w odbiorze i przestronny, ale nie każdemu podpasuje tak samo nowoczesnym wnętrzem jak Renault.
Volkswagen ID.4 Pro
Duży, dojrzały i popularny na rynku wtórnym, choć ergonomicznie i jakościowo bywa odbierany mniej spójnie od Scenic E-Tech.
Peugeot E-3008 210
Bardzo atrakcyjny stylistycznie i nowoczesny, ale część kierowców woli bardziej klasyczną pozycję za kierownicą i bardziej naturalny interfejs Renault.
Hyundai Kona Electric 65 kWh
Często świetny kalkulatorem i oszczędny, lecz mniej rodzinny pod względem przestrzeni i mniej efektowny w kabinie niż Scenic.

Scenic E-Tech 87 kWh to propozycja dla kierowcy, który chce nowoczesnego, rodzinnego EV bez przesiadki do wielkiego SUV-a klasy wyżej. Największe atuty tej wersji to duża bateria, sensowne osiągi, płaska podłoga i spokojna, dojrzała charakterystyka auta na co dzień. Nie jest to bezproblemowy zakup w ciemno, bo elektronika, port ładowania, jakość sesji DC i stan akumulatora 12V nadal trzeba zweryfikować. Jeżeli egzemplarz jest zadbany i ma zdrową historię ładowania, Scenic E-Tech 87 kWh wypada jako jeden z bardziej kompletnych rodzinnych BEV w swoim segmencie.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 19 kwietnia 2026 · Dane: 19 kwietnia 2026

Renault Scenic E-Tech 87 kWh 220 KM 2025 (EV) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Ładowanie (energia)
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje ładowanie, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych. Przyjęto cenę energii 1,20 zł/kWh (mix ładowania domowego ~70% i publicznego AC). DC podwyższa koszt do ~2,50 zł/kWh.

Plusy
  • Duża bateria 87 kWh i realny zasięg około 490 km dają bardzo sensowny margines w codziennym użytkowaniu i na średnio długich trasach.
  • Kabina z openR link i usługami Google należy do przyjemniejszych w obsłudze interfejsów wśród współczesnych samochodów elektrycznych.
  • Płaska podłoga, rozstaw osi 2785 mm i sensowna ilość miejsca z tyłu robią z tego auta realnie rodzinny środek transportu, a nie tylko modny crossover.
  • 220 KM i 300 Nm zapewniają sprawne osiągi bez nerwowości, a przedni napęd daje przewidywalne reakcje i łatwe prowadzenie na co dzień.
  • Brak klasycznych tematów spalinowych, takich jak turbo, sprzęgło, DPF czy wymiany oleju silnikowego, upraszcza bieżący serwis i ryzyka eksploatacyjne.
Minusy
  • Maksymalna moc AC 11 kW w standardzie jest poprawna, ale nie robi takiego wrażenia jak katalogowe DC i wymaga dobrego planowania przy wolniejszym ładowaniu.
  • Zimą spadek realnego zasięgu i tempa ładowania DC pozostaje odczuwalny, więc w trasach trzeba zachować więcej realizmu niż sugeruje WLTP.
  • Nowoczesna elektronika, openR link i systemy pokładowe potrafią irytować drobnymi błędami, jeśli auto nie ma aktualnego software albo słabnie akumulator 12V.
  • Masa auta i 220 KM na przedniej osi przyspieszają zużycie przednich opon, zwłaszcza w mieście i przy dynamiczniejszej jeździe.
  • To nadal świeży i dość drogi model na rynku wtórnym, więc opłacalność zakupu mocno zależy od ceny konkretnego egzemplarza oraz historii jego użytkowania.

Osiągi Renault Scenic E-Tech 87 kWh 220 KM 2025 (EV) — przyspieszenie i prędkość

7,9 s do 100 km/h w rodzinnym EV w zupełności wystarcza, by auto było żwawe i bezstresowe w ruchu. Scenic E-Tech nie musi udawać sportowego SUV-a, bo jego siłą jest płynna i dojrzała dynamika na co dzień.

0–100 km/h7.9 s
Prędkość maksymalna170 km/h
Moc silnika el.220 KM (szczytowa)
Moment silnika el.300 Nm (od 0 obr/min)

Dane techniczne Renault Scenic E-Tech 87 kWh 220 KM 2025 (EV)

Silnik i napęd
Silnik / kodElektryczny · E-Tech EV 160 kW
Moc / moment220 KM · 300 Nm
RozrządBrak — silnik elektryczny
Skrzynia / napędAutomatyczna 1-biegowy (1-biegowa przekładnia redukcyjna) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · EV
Dł. / szer. / wys.4470 / 1864 / 1571 mm · masa 1842 kg
Bagażnik545 l (złożone: 1670 l)

Zasięg i ładowanie Renault Scenic E-Tech 87 kWh 220 KM 2025 (EV)

🔋

Przy dużej baterii 87 kWh rozsądnie zakładać około 430–490 km realnego zasięgu zależnie od temperatury, trasy i stylu jazdy. WLTP 622 km wygląda świetnie, ale w praktyce właśnie taki przedział lepiej opisuje normalne użytkowanie.

Pojemność baterii87.00 kWh (brutto) · 87.00 kWh (netto)
Zasięg WLTP622 km
Zasięg realny (lato)~490 km
Zasięg realny (zima)~343 km (–30% w niskich temperaturach)
Ładowanie AC11.00 kW · ~5.9 h (10–100%)
Ładowanie DC (max)150.0 kW · ~37 min (10–80%)
Typ gniazdaCCS
Pompa ciepłaTak — poprawia zasięg zimą

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Renault Scenic E-Tech 87 kWh 220 KM 2025 (EV)

Silnik trakcyjny nie wymaga oleju silnikowego ani klasycznego rozrządu. Serwis skupia się na filtrze kabinowym, płynie hamulcowym, układzie chłodzenia HV, klimatyzacji, przekładni redukcyjnej, hamulcach i akumulatorze 12V.

Olej silnikowyBrak — silnik elektryczny nie wymaga oleju
Olej skrzyni1.0 l · Olej przekładni redukcyjnej Renault EV / platforma AmpR Medium

Harmonogram serwisu Renault Scenic E-Tech 87 kWh 220 KM 2025 (EV) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Renault Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Przegląd EV + diagnostyka HV 2 lata 30 000 360 zł 680 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 180 zł 330 zł
Filtr kabinowy 2 lata 30 000 140 zł 260 zł
Serwis klimatyzacji + kontrola pompy ciepła 2 lata 2 rok(u) 280 zł 520 zł
Płyn chłodzący układu HV i baterii 5 lata 5 rok(u) 380 zł 720 zł
Olej przekładni redukcyjnej „Dożywotni" 120 000 460 zł 860 zł
Akumulator 12V pomocniczy „Dożywotni" 4 rok(u) 600 zł 1050 zł
Kontrola hamulców + czyszczenie prowadnic „Dożywotni" 30 000 240 zł 420 zł
Geometria kół + kontrola zużycia opon „Dożywotni" 30 000 240 zł 430 zł
Klocki hamulcowe przód „Dożywotni" 80 000 480 zł 820 zł
Tarcze hamulcowe przód „Dożywotni" 120 000 920 zł 1580 zł

Niezawodność Renault Scenic E-Tech 87 kWh 220 KM 2025 (EV) — ocena według układów

napęd trakcyjny 160 kW i przekładnia redukcyjna8.0/10 · Mechanicznie układ jest znacznie prostszy niż w aucie spalinowym. Przy zakupie najważniejsze są cisza pracy, brak wibracji, płynność oddawania mocy i kultura pracy przekładni oraz półosi.
bateria HV 87 kWh i zarządzanie temperaturą7.8/10 · Duża bateria jest atutem modelu, ale stan konkretnego egzemplarza trzeba oceniać przez historię ładowania, sprawność termiczną, osiągane moce DC i brak błędów układu HV.
ładowanie AC/DC i port CCS7.4/10 · To jeden z kluczowych obszarów kontroli przed zakupem. Auto może być świetne na papierze, ale bezproblemowe ładowanie AC i DC w praktyce jest ważniejsze niż sama deklarowana moc.
elektronika komfortu, openR link i akumulator 12V7.0/10 · Scenic jest nowoczesny i przez to mocno zależny od kondycji elektroniki. To zwykle nie są katastrofalne awarie, ale właśnie drobiazgi software i 12V najszybciej psują odbiór używanego egzemplarza.
zawieszenie, hamulce i ogumienie7.6/10 · Podwozie nie jest przesadnie wysilone, ale masa auta i rekuperacja zmieniają wzór zużycia eksploatacyjnego. Oględziny hamulców, opon i geometrii dają dużo informacji o historii auta.
nadwozie, wnętrze i wyposażenie rodzinne7.5/10 · Jakość wnętrza i ogólne wykonanie wypadają dobrze, lecz warto sprawdzić spasowanie, stan ekranów, kamer, czujników oraz ewentualne ślady szkód parkingowych i napraw blacharskich.

Typowe usterki Renault Scenic E-Tech 87 kWh 220 KM 2025 (EV) — co się psuje i ile kosztuje

Akumulator 12V i wtórne komunikaty błędów elektroniki Umiarkowane
📍 5 000–120 000 12VelektronikaEV

W nowoczesnych EV słabszy akumulator 12V potrafi wywołać całą serię pozornie większych problemów: dziwne komunikaty, ograniczenia funkcji komfortu albo kaprysy dostępu bezkluczykowego. Warto sprawdzić napięcie, historię wymiany i ogólne zachowanie auta po postoju.

🔧 Koszt naprawy: 500–1 200 zł
Drobne błędy software openR link i systemów online Monitoruj
softwaremultimediaOTA

OpenR link jest udanym systemem, ale egzemplarze bez aktualnego oprogramowania mogą działać wolniej, gubić część funkcji lub irytować niestabilnością usług online. Przed zakupem warto sprawdzić aktualizacje, kamery, nawigację i integrację telefonu.

Wahania tempa ładowania DC i wrażliwość na temperaturę baterii Umiarkowane
DCzimaładowanie

Deklarowane 150 kW jest osiągalne tylko w dobrych warunkach. Zimą, bez odpowiedniego przygotowania akumulatora albo na słabszej infrastrukturze, Scenic może ładować się wyraźnie wolniej niż obiecuje folder.

Korozja tarcz i zapiekające się hamulce przy intensywnej rekuperacji Monitoruj
📍 15 000–120 000 hamulcerekuperacjamiasto

Jak w wielu EV klasyczne hamulce bywają używane zbyt rzadko. Przy jeździe głównie po mieście może to przyspieszać korozję tarcz i wymagać wcześniejszego serwisu prowadnic oraz zacisków.

🔧 Koszt naprawy: 350–2 600 zł
Zużycie przednich opon i znaczenie geometrii przy 220 KM Monitoruj
📍 20 000–120 000 oponygeometriaFWD

Masa auta i moc przekazywana na przednią oś mogą przyspieszać zużycie przednich opon. Nierówne zużycie albo nerwowość auta na koleinach to sygnał, by sprawdzić geometrię i historię ogumienia.

🔧 Koszt naprawy: 1 000–3 200 zł
Port ładowania CCS i osprzęt zamka portu wymagają kontroli Monitoruj
CCSportładowanie

W aucie używanym warto sprawdzić kilka pełnych sesji AC i DC, bo stan portu, rygla i elektroniki ładowania ma ogromne znaczenie dla wygody codziennej eksploatacji. Sama obecność mocy w katalogu nie wystarczy.

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Renault Scenic E-Tech.

Inne podobne auta

Inne wersje Scenic E-Tech oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Renault Scenic E-Tech 87 kWh 220 KM 2025 (EV)

Jaki realny zasięg ma Renault Scenic E-Tech 87 kWh 220 KM?

W praktyce sensownie zakładać około 430–490 km zależnie od temperatury, prędkości i stylu jazdy. Latem w spokojnym miksie da się pojechać dalej, ale zimą oraz przy szybkiej trasie autostradowej wynik spadnie zauważalnie.

Ile trwa ładowanie Scenic E-Tech 87 kWh?

Oficjalnie szybkie ładowanie DC 15–80% zajmuje około 37 minut w dobrych warunkach. Standardowe AC to do 11 kW, więc w praktyce dłuższe postoje najlepiej planować w domu, w pracy albo na publicznym AC.

Czy Renault Scenic E-Tech ma pompę ciepła?

Tak, materiały producenta wskazują obecność pompy ciepła. Mimo to przy zakupie używanego egzemplarza warto potwierdzić wyposażenie po VIN-ie i sprawdzić skuteczność ogrzewania oraz klimatyzacji w praktyce.

Na co uważać przy zakupie używanego Scenic E-Tech?

Najważniejsze są ładowanie AC i DC, stan akumulatora 12V, brak dziwnych błędów elektroniki, kultura pracy systemu openR link, stan hamulców, zużycie opon i ślady napraw blacharskich.

Czy 220 KM w Scenic E-Tech wystarcza?

Tak, z dużym zapasem jak na rodzinne auto. Scenic nie jest sportowym SUV-em, ale 220 KM i 300 Nm dają bardzo sprawne reakcje, pewne wyprzedzanie i przyjemne poczucie lekkości w codziennym ruchu.

Czy Scenic E-Tech 87 kWh nadaje się w trasę?

Tak, to właśnie jedna z lepszych cech tej wersji. Duża bateria daje sensowny margines, ale przy trasach zimowych lub autostradowych trzeba planować postoje bardziej realistycznie niż sugeruje WLTP.

Jakie są koszty serwisu Scenic E-Tech?

Bieżący serwis jest prostszy niż w spalinowym SUV-ie, bo odpada olej silnikowy, turbo, sprzęgło czy DPF. Nadal trzeba liczyć przeglądy EV, filtr kabinowy, płyn hamulcowy, klimatyzację, hamulce, opony, układ chłodzenia HV i akumulator 12V.

Czy ładowanie AC 11 kW to wada?

To zależy od Twojego stylu użytkowania. Dla ładowania nocnego i codziennego jest w porządku, ale jeśli często liczysz na bardzo szybkie uzupełnianie energii na publicznym AC, 11 kW nie daje takiej elastyczności jak najmocniejsze rozwiązania 22 kW.

Czy bateria 87 kWh szybko się degraduje?

Nie ma podstaw, by z góry zakładać szybkie zużycie w zadbanym aucie, ale stan konkretnego egzemplarza warto ocenić przez historię ładowania, brak błędów HV i praktyczną sprawność auta na DC oraz w codziennym zasięgu.

Czy warto kupić Renault Scenic E-Tech 87 kWh w 2026 roku?

Tak, jeśli trafisz na uczciwie wyceniony egzemplarz z potwierdzonym dobrym stanem ładowania i elektroniki. To bardzo sensowny rodzinny EV, ale nadal świeży i dość drogi model, więc selekcja ofert ma duże znaczenie.

Źródła i metodologia

Renault Polska — Scenic E-Tech electric — Główna strona modelu z pozycjonowaniem rodzinnego elektrycznego SUV-a Renault oraz materiałami o wnętrzu, ładowaniu i technologiach pokładowych.
Renault Polska — dane techniczne Scenic E-Tech — Oficjalne dane dla wersji 220 KM long range, w tym moc, moment, napęd przedni, zasięg WLTP 622 km, zużycie energii 16,9 kWh/100 km i podstawowe wymiary nadwozia.
Renault Polska — silnik Scenic E-Tech — Źródło dla parametrów wersji 87 kWh: moc 220 KM, bateria 87 kWh, deklarowany zasięg do 625 km oraz szacowany czas szybkiego ładowania 15–80% w 37 minut.
Renault Polska — ładowanie Scenic E-Tech — Oficjalna tabela czasów ładowania AC i DC, informacje o przygotowaniu akumulatora do ładowania oraz praktyczne scenariusze ładowania domowego i publicznego.
Renault Polska — przestronność i wymiary Scenic E-Tech — Materiał producenta o rozstawie osi 2785 mm, płaskiej podłodze, przestrzeni na nogi z tyłu i rodzinnym charakterze modelu.
Renault Polska — openR link i usługi Google — Źródło dla multimediów openR link, usług Google built-in i codziennej ergonomii kabiny, ważnej przy ocenie używanego egzemplarza.
Renault Polska — Scenic Car of the Year — Materiał producenta o wyróżnieniu European Car of the Year 2024 i pozycjonowaniu Scenic E-Tech w gamie Renault.
Wikipedia — Renault Scenic E-Tech — Pomocnicze źródło dla kontekstu modelu, produkcji od 2024 roku, platformy AmpR Medium oraz bazowych parametrów wersji 87 kWh.
Otomoto — Renault Scenic E-Tech rynek wtórny — Punkt odniesienia dla cen ofertowych, podaży oraz konfiguracji używanych egzemplarzy Scenic E-Tech na polskim rynku.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych producenta, realiów użytkowania współczesnych BEV segmentu C-SUV i doświadczeń z rynku wtórnego w Polsce.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 19 kwietnia 2026.