AutoKarma.pl Porsche Cayenne E3 S (2018–dziś)

Porsche Cayenne (E3) S — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Porsche Cayenne E3 S to moment, w którym Cayenne przestaje być tylko prestiżowym SUV-em premium, a zaczyna naprawdę przypominać sportowe Porsche na podwyższonym zawieszeniu. 440-konne V6 biturbo, szybki Tiptronic S i świetnie zestrojone podwozie robią ogromne wrażenie, ale rachunek za to doświadczenie jest równie poważny jak osiągi.

Porsche Cayenne E3 2018 — widok boczny
440 KMMoc
5.2 s0–100 km/h
11.4 lSpalanie /100km
~17 353 złKoszt posiadania / rok
7.3
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.0
Koszty utrzymania4.0
Trwałość7.1
Likwidność7.5
Utrzymanie wartości8.3
Design i wygląd9.0
Prestiż i emocje9.8

Porsche Cayenne S 2018 (E3) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

Największa różnica względem słabszych wersji pojawia się nie tylko w katalogowych 440 KM, ale w całym charakterze auta. Cayenne S reaguje szybciej, intensywniej i bardziej przekonująco buduje poczucie, że prowadzisz coś więcej niż duży SUV premium. Elastyczność w średnim zakresie obrotów jest bardzo mocna, a przyspieszenia autostradowe robią wrażenie bez konieczności katowania napędu.

To samochód, który potrafi być jednocześnie szybki, stabilny i dojrzały. W codziennej jeździe nie męczy, w trasie imponuje wyciszeniem, a w zakrętach nadal prowadzi się precyzyjniej niż większość dużych rywali. Porsche od lat umie stroić Cayenne tak, by nie zgubić sportowego DNA i właśnie w wersji S ten balans między komfortem a kontrolą czuć szczególnie dobrze.

Koszty utrzymania są jednak integralną częścią tego pakietu. Realne spalanie ponad 11 l/100 km nie powinno nikogo szokować, podobnie jak ceny hamulców, opon, obsługi ZF 8HP czy potencjalnych napraw elementów chłodzenia oraz elektroniki. Egzemplarze z pneumatyką, skrętną tylną osią czy dodatkowymi systemami podwozia dają świetne wrażenia, ale po latach znacząco podnoszą ryzyko dużych rachunków.

Na rynku wtórnym Cayenne S bywa kuszące, bo w porównaniu z topowymi wersjami wygląda jeszcze „rozsądnie”, a osiągami w praktyce wcale nie wydaje się kompromisem. Właśnie dlatego trzeba bardzo ostro oddzielać auta faktycznie zadbane od tych, które przeszły przez kilku właścicieli z różnym podejściem do serwisu. Historia, diagnostyka napędu, kondycja chłodzenia i brak półśrodków serwisowych są tu ważniejsze niż lista wyposażenia. Dobre Cayenne S potrafi dać mnóstwo satysfakcji. Słabe wciąga w koszty błyskawicznie.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Chcesz dużego SUV-a premium, który naprawdę przyspiesza, skręca i daje emocje bliższe Porsche niż zwykłemu autu rodzinnemu.
  • Jeździsz sporo w trasie i cenisz połączenie wyciszenia, stabilności przy wysokich prędkościach oraz bardzo mocnej elastyczności.
  • Akceptujesz wysokie koszty paliwa, opon, hamulców i serwisu w zamian za prawdziwie szybkie, dopracowane auto klasy premium.
  • Kupujesz po historii, diagnostyce i z budżetem na pakiet startowy zamiast szukać najtańszego wejścia do świata Porsche.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Szukasz tylko prestiżowego SUV-a do spokojnej jazdy po mieście i nie chcesz płacić za osiągi, których nie wykorzystasz.
  • Priorytetem są niskie koszty paliwa oraz tanie części eksploatacyjne — Cayenne S działa według zupełnie innej logiki budżetowej.
  • Nie akceptujesz ryzyka drogich napraw układu chłodzenia, napędu AWD, elektroniki i rozbudowanego wyposażenia podwozia.
  • Kupujesz samochód na granicy budżetu i liczysz, że prestiż Porsche da się utrzymać kosztami zwykłego rodzinnego SUV-a.
Konkurenci do rozważenia
BMW X5 G05 xDrive40i
Świetny sześciocylindrowy rywal z mocnym napędem i bardziej pragmatycznym charakterem, choć zwykle mniej angażujący w prowadzeniu niż Cayenne S.
Audi SQ7 4.0 TFSI
Jeszcze mocniejsza i bardziej efektowna propozycja z grupy VAG, ale również wyjątkowo ciężka i kosztowna w eksploatacji.
Mercedes GLE 53 AMG 4MATIC+
Rywal stawiający mocno na komfort i wizerunek, z bardzo dobrymi osiągami, lecz zwykle nie daje takiego czucia auta jak Porsche.

Cayenne S E3 ma sens dla kierowcy, który faktycznie chce w SUV-ie emocji, a nie tylko wygodnego znaczka premium. Ta wersja jest zauważalnie bardziej ekscytująca od bazowego 3.0 V6, a jednocześnie nie wpada jeszcze w absurd kosztów Turbo czy Turbo GT. Nadal jednak nie ma tu miejsca na oszczędzanie na serwisie: układ chłodzenia, skrzynia, napęd AWD, hamulce i bogate wyposażenie podwozia wymagają opieki bez odkładania „na później”. Kupione po historii i świadomej diagnostyce daje znakomite połączenie rodzinnej praktyczności i bardzo szybkiej jazdy. Kupione na styk finansowy stanie się bolesnym przypomnieniem, że używane Porsche nigdy nie jest tanie.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 29 kwietnia 2026 · Dane: 29 kwietnia 2026

Porsche Cayenne S 2018 (E3) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • 440 KM i 550 Nm robią z Cayenne S naprawdę szybki samochód, który nie potrzebuje tłumaczenia się masą ani gabarytami.
  • Prowadzenie pozostaje wzorem w klasie dużych SUV-ów premium i daje poczucie większej precyzji niż u większości rywali.
  • Tiptronic S oraz napęd PTM tworzą bardzo skuteczny duet do codziennej jazdy, tras i dynamicznego wyprzedzania.
  • Kabina, wyciszenie i ogólna jakość wykonania budują bardzo mocne poczucie obcowania z produktem premium wysokiej klasy.
  • Wersja S jest wyraźnie bardziej emocjonująca od bazowego Cayenne, ale nadal bardziej racjonalna kosztowo niż topowe odmiany.
Minusy
  • Spalanie w realnym użytkowaniu jest wysokie i przy cięższej nodze szybko przestaje mieć cokolwiek wspólnego z rozsądkiem.
  • Obsługa układu chłodzenia, skrzyni, napędu AWD, hamulców i opon oznacza rachunki typowe dla szybkiego Porsche, nie zwykłego SUV-a.
  • Bogate wyposażenie podwozia, pneumatyka i elektronika potrafią po latach istotnie zwiększyć ryzyko drogich napraw.
  • Na rynku wtórnym łatwo pomylić auto efektowne wizualnie z egzemplarzem faktycznie zadbanym i poprawnie serwisowanym.
  • To samochód, który wymaga prawdziwego budżetu rezerwowego; kupowanie Cayenne S na styk zwykle kończy się źle.

Osiągi Porsche Cayenne S 2018 (E3) — przyspieszenie i prędkość

5,2 s do 100 km/h i 265 km/h pokazują, że Cayenne S nie jest „mocniejszym SUV-em premium”, tylko pełnoprawnie szybkim Porsche dla rodziny.

0–100 km/h5.2 s
Prędkość maksymalna265 km/h
Moc przy obrotach440 KM przy 5700-6600
Moment przy obrotach550 Nm przy 1800-5500

Dane techniczne Porsche Cayenne S 2018 (E3)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.9 l Benzynowy · EA839 / DCB
Moc / moment440 KM · 550 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (ZF 8HP76 Tiptronic S) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · E3
Dł. / szer. / wys.4918 / 1983 / 1696 mm · masa 2020 kg
Bagażnik770 l (złożone: 1710 l)

Paliwo — wymagania i realne spalanie Porsche Cayenne S 2018 (E3)

W praktyce trzeba liczyć około 11,5–15,6 l/100 km. Krótkie odcinki, miasto i dynamiczna jazda bardzo szybko przypominają, że 440-konne V6 biturbo musi swoje spalić.

Wymagane / zalecaneRON 98 min
Pojemność zbiornika75 l
Spalanie WLTP śr.11.4 l/100 km
Realne spalanie11.5–15.6 l/100 km
Zasięg (szacowany)~480 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Porsche Cayenne S 2018 (E3)

Silnik 2.9 V6 biturbo potrzebuje około 7,2 l oleju. W używanym Cayenne S warto skrócić interwał do około 10 tys. km i pilnować chłodzenia, skrzyni oraz transfer case bez kompromisów.

Olej silnikowy (z filtrem)~7.2 l · Porsche C20 / VW 508 00 0W-20
Olej skrzyni8.8 l · ZF Lifeguard 8

Harmonogram serwisu Porsche Cayenne S 2018 (E3) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Porsche Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 15 000 10 000 1050 zł 1850 zł
Filtr powietrza silnika 60 000 60 000 240 zł 520 zł
Filtr kabinowy 30 000 20 000 200 zł 450 zł
Świece zapłonowe 4 lata 60 000 1500 zł 2600 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 280 zł 560 zł
Płyn chłodniczy 4 lata 64 000 500 zł 950 zł
Olej skrzyni ZF 8HP Tiptronic S „Dożywotni" 80 000 1900 zł 3400 zł
Olej transfer case / PTM „Dożywotni" 60 000 950 zł 1850 zł
Olej przedniego i tylnego dyferencjału „Dożywotni" 100 000 1250 zł 2300 zł
Pasek osprzętu „Dożywotni" 100 000 850 zł 1550 zł

Niezawodność Porsche Cayenne S 2018 (E3) — ocena według układów

silnik 2.9 V6 biturbo EA8396.9/10 · Bardzo udana jednostka o świetnych osiągach, ale wrażliwa na kulturę serwisu, jakość oleju i kondycję układu chłodzenia.
skrzynia ZF 8HP Tiptronic S8.0/10 · Mocny punkt auta pod warunkiem traktowania skrzyni jak element serwisowy, a nie „dożywotni”.
napęd PTM / transfer case7.1/10 · Bardzo skuteczny układ AWD, który lubi profilaktykę i nie wybacza długiego ignorowania pierwszych objawów.
układ chłodzenia6.3/10 · Jeden z najważniejszych obszarów kontroli przed zakupem i w bieżącej eksploatacji Cayenne S.
zawieszenie, hamulce i podwozie7.0/10 · Daje świetne prowadzenie, ale eksploatacyjnie jest wyraźnie droższe niż w typowym SUV-ie premium.
elektronika i wyposażenie premium6.8/10 · Wysoka jakość nie zmienia faktu, że bogato skonfigurowane egzemplarze wymagają cierpliwej diagnostyki i budżetu.

Typowe usterki Porsche Cayenne S 2018 (E3) — co się psuje i ile kosztuje

Układ chłodzenia i osprzęt cieplny wymagają regularnej kontroli Umiarkowane
📍 50 000–180 000 chłodzeniepompa wodypłyn

W benzynowych Cayenne S E3 drobne wycieki, osprzęt chłodzenia i pompa wody nie powinny być bagatelizowane. W aucie tej klasy odkładanie tematu zwykle kończy się dużo większym rachunkiem.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–9 800 zł
Nagar na zaworach ssących w silniku z bezpośrednim wtryskiem Monitoruj
📍 70 000–180 000 direct injectionnagarEA839

Przy jeździe miejskiej i długich interwałach olejowych 2.9 V6 biturbo może z czasem gromadzić osady na zaworach ssących, co pogarsza kulturę pracy i reakcję na gaz.

🔧 Koszt naprawy: 2 000–3 800 zł
ZF 8HP Tiptronic S wymaga normalnego serwisu olejowego Umiarkowane
📍 80 000–240 000 ZF 8HPTiptronicautomat

Skrzynia ma dobrą opinię, ale w ciężkim i szybkim Cayenne S ignorowanie wymian oleju nie jest dobrą strategią. Objawy zaniedbań mogą być kosztowne po zakupie.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–9 500 zł
Transfer case / PTM lubi profilaktykę zamiast reakcji po objawach Umiarkowane
📍 60 000–220 000 PTMAWDtransfer case

Napęd AWD daje świetną trakcję, ale wymaga świeżych płynów i szybkiej reakcji na drgania, szarpnięcia lub nietypowe zachowanie przy manewrach.

🔧 Koszt naprawy: 900–7 200 zł
Pneumatyka, PASM i bogate opcje podwozia zwiększają koszt ryzyka Monitoruj
📍 70 000–200 000 pneumatykaPASMelektronika

Wiele egzemplarzy Cayenne S ma rozbudowane wyposażenie jezdne. Daje ono świetne wrażenia, ale po latach potrafi bardzo podnieść koszt doprowadzenia auta do wzorowej kondycji.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–16 000 zł
Hamulce, opony i geometria zużywają się jak w ciężkim szybkim Porsche Monitoruj
📍 40 000–220 000 hamulceoponyzawieszenie

Duże koła, osiągi i masa oznaczają regularne wydatki na eksploatację podwozia. Świetne prowadzenie ma tu bardzo konkretną cenę.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–9 000 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Porsche Cayenne.

Inne podobne auta

Inne wersje Cayenne oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Porsche Cayenne S 2018 (E3)

Jaki olej do Porsche Cayenne E3 S 2.9 V6?

Silnik 2.9 V6 biturbo potrzebuje około 7,2 l oleju. W praktyce warto trzymać specyfikację zgodną z normą Porsche C20 / VW 508 00 0W-20 i skracać interwał do około 10 tys. km.

Ile pali Porsche Cayenne S E3 w realnej jeździe?

Najrozsądniej zakładać około 11,5–15,6 l/100 km. Spokojna trasa pozwala zejść niżej, ale miasto i dynamiczne użytkowanie szybko podnoszą wynik.

Czy Cayenne S E3 jest dużo szybsze od bazowego Cayenne?

Tak, różnica jest wyraźna nie tylko na papierze. 440 KM i 550 Nm sprawiają, że auto reaguje bardziej zdecydowanie i daje znacznie mocniejsze poczucie sportowego charakteru.

Czy Porsche Cayenne S ma łańcuch rozrządu?

Tak, w tej wersji zastosowano rozrząd łańcuchowy. Nadal jednak nie zwalnia to z dbałości o regularny serwis olejowy i kontrolę stanu silnika.

Na co uważać przy zakupie używanego Cayenne S E3?

Najważniejsze są: historia obsługi, stan układu chłodzenia, serwis skrzyni i transfer case, diagnostyka elektroniki oraz kontrola kosztownych elementów podwozia i zawieszenia.

Czy ZF 8HP w Cayenne S jest trwała?

Tak, to jedna z mocniejszych stron auta, ale tylko wtedy, gdy poprzedni właściciele nie wierzyli w bezobsługowość oleju. Profilaktyka po zakupie jest często dobrym pomysłem.

Czy warto serwisować transfer case w Cayenne S?

Zdecydowanie tak. Regularna obsługa układu AWD poprawia bezpieczeństwo zakupu i pomaga uniknąć znacznie droższych problemów z napędem w przyszłości.

Cayenne S czy BMW X5 xDrive40i?

BMW zwykle będzie bardziej pragmatyczne, ale Porsche wyraźniej wygrywa prowadzeniem i charakterem. Oba auta są szybkie i oba wymagają mocnego budżetu serwisowego.

Czy Cayenne S nadaje się do codziennej jazdy?

Tak, o ile akceptujesz jego gabaryty i koszty. To nadal bardzo wygodny, świetnie wyciszony SUV, który bez problemu może pełnić rolę rodzinnego auta na co dzień.

Czy warto kupić Cayenne S zamiast Turbo?

Dla większości kierowców tak. Cayenne S daje już bardzo mocne osiągi i pełnoprawne emocje Porsche, a kosztowo pozostaje mniej ekstremalne od topowych odmian.

Źródła i metodologia

Porsche — Cayenne models — Oficjalne dane producenta dla gamy Cayenne, architektury modelu i pozycji wersji S w ofercie.
Porsche Newsroom — Cayenne S factsheet — Materiał fabryczny z danymi osiągów i pozycjonowaniem benzynowego Cayenne S po debiucie generacji E3.
Auto-Data — Porsche Cayenne S 2.9 V6 440 KM — Źródło parametrów technicznych: moc, moment, masa, osiągi, wymiary i podstawowe zużycie paliwa.
PCarWise — 2019+ Cayenne maintenance schedule — Praktyczny punkt odniesienia dla serwisu bieżącego, płynu hamulcowego, świec i obsługi układu napędowego.
Auto Express — Porsche Cayenne review — Kontekst użytkowy generacji E3: prowadzenie, komfort i pozycjonowanie względem konkurencji premium.
Honest John — Porsche Cayenne — Szersza perspektywa kosztów utrzymania i praktycznych cech eksploatacyjnych używanego Cayenne.
Otomoto — Porsche Cayenne used market — Odniesienie do realiów polskiego rynku wtórnego i poziomu cen używanych egzemplarzy Cayenne E3 S.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne AutoKarma.pl na podstawie danych producenta, rynku wtórnego i praktyki serwisowej.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 29 kwietnia 2026.