AutoKarma.pl Land Rover Range Rover Velar L560 2.0 D200 AWD 204 KM (2017–dziś)

Land Rover Range Rover Velar (L560) 2.0 D200 AWD 204 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Range Rover Velar L560 2.0 D200 to premium SUV dla kierowcy, który chce znacznie więcej designu i wizerunku niż daje przeciętny segment. Diesel D200 pasuje do charakteru Velara: daje dobrą elastyczność, sensowną trasową ekonomikę i spokojną kulturę jazdy, ale nadal wymaga budżetu na serwis ZF 8HP, AWD, DPF i AdBlue.

Land Rover Range Rover Velar L560 2021 — widok boczny
204 KMMoc
8.2 s0–100 km/h
6.3 lSpalanie /100km
~10 947 złKoszt posiadania / rok
7.0
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.2
Koszty utrzymania4.8
Trwałość7.0
Likwidność6.2
Utrzymanie wartości5.8
Design i wygląd9.2
Prestiż i emocje8.9

Land Rover Range Rover Velar 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L560) opinie

Marek Kowalski
Marek Kowalski
Ekspert techniczny
Recenzja redakcji

Największy atut Velara jest oczywisty już na pierwszy rzut oka. To jeden z tych SUV-ów premium, które nadal wyglądają świeżo i drogo nawet po kilku latach. Smukła sylwetka, schowane klamki i minimalistyczne wnętrze dają poczucie obcowania z autem bardziej designerskim niż większość niemieckich rywali. Jeśli ktoś szuka samochodu, który ma robić wrażenie nie tylko logo, ale całym projektem, Velar nadal dowozi temat.

Wersja D200 jest jedną z najbardziej sensownych w gamie używanej. Diesel 2.0 Ingenium z układem mild hybrid nie robi z Velara sportowca, ale 430 Nm dobrze radzi sobie z masą auta i naprawdę pasuje do spokojnego, dojrzałego charakteru modelu. Na trasie ta konfiguracja daje dokładnie to, czego oczekuje się od większego SUV-a premium: elastyczność, sensowny zasięg i brak nerwowości przy wyprzedzaniu.

Problem zaczyna się tam, gdzie wielu kupujących premium próbuje oszczędzać nie na tym, na czym trzeba. Velar nie lubi zaniedbań: układ SCR i AdBlue, DPF, elektronika komfortu, multimedia oraz profilaktyczny serwis automatu ZF i napędu AWD są po prostu obowiązkowe. To nie jest samochód, który odwdzięczy się za ignorowanie olejów, komunikatów błędów albo odkładanie diagnostyki na później.

Na rynku wtórnym Velar wygrywa stylem i poczuciem klasy, ale przegrywa przewidywalnością. To wybór bardziej emocjonalny niż Audi Q5 czy BMW X3, choć D200 AWD pozostaje rozsądną konfiguracją w ramach tej emocjonalnej decyzji. Jeśli ktoś naprawdę chce Range Rovera i zostawia sobie budżet na dobry egzemplarz oraz późniejszy serwis, Velar może dać dużo satysfakcji. Jeśli priorytetem jest najprostsze życie po zakupie, konkurenci zwykle będą łatwiejsi.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Chcesz SUV-a premium, który realnie wyróżnia się designem i robi mocniejsze wrażenie niż bardziej przewidywalni rywale z Niemiec.
  • Robisz regularne trasy i potrzebujesz diesla z dobrym momentem obrotowym, automatem oraz spokojnym charakterem do dłuższych dystansów.
  • Akceptujesz koszty klasy premium, jeśli w zamian dostajesz mocny efekt wow, bardzo dobrą prezencję i bardziej designerski charakter auta.
  • Kupujesz po historii, stanie technicznym i jakości serwisu, a nie po samych felgach, panoramicznym dachu i emblemacie Range Rovera.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Priorytetem są najniższe koszty utrzymania, maksymalnie przewidywalna elektronika i łatwiejsza późniejsza odsprzedaż.
  • Jeździsz głównie po mieście i krótkich odcinkach, gdzie diesel z DPF oraz układem SCR nie pracuje w optymalnych warunkach.
  • Szukasz wyraźnie sportowego SUV-a z ostrą reakcją na gaz — D200 stawia bardziej na płynność i trasową kulturę niż na emocje.
  • Nie chcesz zostawić sobie rezerwy na pakiet startowy, serwis ZF 8HP, napędu AWD i ewentualne porządki w elektronice premium JLR.
Konkurenci do rozważenia
Audi Q5 FY 40 TDI quattro
Bardziej przewidywalny zakup z szerokim zapleczem serwisowym, podobnym przeznaczeniem trasowym i zwykle łatwiejszą późniejszą odsprzedażą.
BMW X3 G01 xDrive20d
Mocny konkurent dla kierowcy, który chce równie sensownego diesla i lepszej przewidywalności zakupu, ale bez designerskiej otoczki Velara.
Volvo XC60 II B4 AWD
Alternatywa dla osób stawiających bardziej na komfort, bezpieczeństwo i spokojny skandynawski styl niż na efektowny brytyjski design.

Land Rover Range Rover Velar L560 2.0 D200 AWD to rozsądna konfiguracja dla kogoś, kto naprawdę chce Velara, a nie tylko poprawnego SUV-a premium. Ten model kupuje się wyglądem, klasą wnętrza i atmosferą marki Range Rover, ale D200 dodaje do tego sensowny element użytkowy: 430 Nm, dobre wyciszenie na trasie i osiągi wystarczające do komfortowej codziennej jazdy. Trzeba jednak zachować realizm kosztowy. To nadal Jaguar Land Rover, więc elektronika, układ SCR, DPF, serwis ZF 8HP i napędu AWD muszą być traktowane poważnie. Kupiony po historii i stanie technicznym ma sens; kupiony tylko pod efekt wow może szybko zrobić się drogi.

— Marek Kowalski, Ekspert techniczny
Opublikowano: 14 kwietnia 2026 · Dane: 14 kwietnia 2026

Land Rover Range Rover Velar 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L560) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Range Rover Velar nadal wygląda wyjątkowo i ma znacznie mocniejszy efekt premium lifestyle niż większość klasycznych SUV-ów premium tego segmentu.
  • Diesel D200 z 430 Nm dobrze pasuje do charakteru auta i daje sensowną elastyczność w trasie bez konieczności wchodzenia w droższe, mocniejsze wersje.
  • ZF 8HP to dojrzała skrzynia, która przy regularnym serwisie bardzo dobrze współgra z płynnym, komfortowym charakterem Velara.
  • Kabina Velara wciąż robi nowoczesne i drogie wrażenie, a minimalizm projektu starzeje się lepiej niż w wielu rywalach z bardziej przeładowanym kokpitem.
  • To ciekawa propozycja dla kierowcy, który naprawdę chce SUV-a premium z charakterem, a nie kolejnego poprawnego produktu flotowego.
Minusy
  • Koszty części, diagnostyki i serwisu są wyraźnie premium, a liczba naprawdę dobrych niezależnych specjalistów od JLR nadal nie jest duża.
  • Układ SCR, AdBlue, DPF i elektronika pokładowa nie lubią zaniedbań, więc oszczędzanie na obsłudze szybko może się zemścić.
  • Na rynku wtórnym łatwo trafić egzemplarz kupiony bardziej pod wygląd niż pod rzetelną historię serwisową, co w tym modelu jest szczególnie ryzykowne.
  • Velar jest wyborem bardziej emocjonalnym niż racjonalnym, bo niemieccy rywale zwykle oferują prostsze życie po zakupie.
  • D200 nie daje sportowych emocji i mimo dobrej elastyczności pozostaje przede wszystkim spokojnym, komfortowym SUV-em premium.

Osiągi Land Rover Range Rover Velar 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L560) — przyspieszenie i prędkość

8,2 s do 100 km/h w pełni wystarcza, by ciężki premium SUV nie sprawiał wrażenia ospałego. D200 nie udaje wersji sportowej, ale daje spokojną i dojrzałą elastyczność dokładnie tam, gdzie Velar jej potrzebuje.

0–100 km/h8.2 s
Prędkość maksymalna210 km/h
Moc przy obrotach204 KM przy 4250
Moment przy obrotach430 Nm przy 1750-2500

Dane techniczne Land Rover Range Rover Velar 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L560)

Silnik i napęd
Silnik / kod2.0 l Diesel · AJ20D4 / Ingenium
Moc / moment204 KM · 430 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (ZF 8HP) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · L560
Dł. / szer. / wys.4797 / 1950 / 1683 mm · masa 1928 kg
Bagażnik748 l (złożone: 1811 l)

Paliwo i wspomaganie mild-hybrid Land Rover Range Rover Velar 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L560)

W praktyce trzeba liczyć zwykle około 7,0–8,9 l/100 km. Trasa jest naturalnym środowiskiem tego diesla, natomiast miasto i krótkie odcinki szybko podnoszą średnią oraz obciążają DPF i układ SCR.

Mild-Hybrid (MHEV) nie ładuje się z gniazdka — system 48V odzyskuje wyłącznie energię hamowania i wspomaga silnik spalinowy. Brak autonomicznego zasięgu elektrycznego.

Pojemność zbiornika60 l
Spalanie WLTP śr.6.3 l/100 km
Realne spalanie7.0–8.9 l/100 km
Zasięg (szacowany)~674 km
System MHEV48V — odzysk energii hamowania
Filtr DPFTak — wymaga regularnych tras
AdBlueTak · co ~10000 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Land Rover Range Rover Velar 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L560)

Diesel Ingenium 2.0 wymaga oleju 0W-30 zgodnego ze specyfikacją JLR i rozsądnych interwałów około 12–15 tys. km. W używanym premium JLR wcześniejsza wymiana oleju jest tańsza niż późniejsza walka z osprzętem diesla.

Olej silnikowy (z filtrem)~6.5 l · STJLR.03.5007 0W-30
Olej skrzyni8.8 l · ZF Lifeguard 8

Harmonogram serwisu Land Rover Range Rover Velar 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L560) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Land Rover Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 34 000 15 000 790 zł 1390 zł
Filtr kabinowy 2 lata 15 000 150 zł 280 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 180 zł 330 zł
Filtr paliwa 60 000 40 000 280 zł 520 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 180 zł 340 zł
Olej skrzyni automatycznej ZF 8HP „Dożywotni" 60 000 1450 zł 2450 zł
Olej transfer case / rozdzielacz napędu „Dożywotni" 60 000 430 zł 860 zł
Olej tylnego dyferencjału AWD „Dożywotni" 60 000 430 zł 850 zł
Serwis układu AdBlue / SCR „Dożywotni" 10 000 150 zł 320 zł
Serwis DPF / EGR „Dożywotni" 80 000 900 zł 2600 zł
Płyn chłodniczy 100 000 100 000 360 zł 650 zł
Klocki hamulcowe przód „Dożywotni" 40 000 900 zł 1620 zł
Tarcze + klocki przód „Dożywotni" 80 000 1780 zł 3250 zł

Niezawodność Land Rover Range Rover Velar 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L560) — ocena według układów

Silnik6.9/10 · Diesel 2.0 Ingenium ma sens przy regularnym serwisie olejowym i trasowym profilu jazdy, ale nie lubi zaniedbań ani eksploatacji wyłącznie miejskiej.
Skrzynia biegów8.0/10 · ZF 8HP to mocny punkt tej konfiguracji, pod warunkiem że właściciel traktuje wymianę oleju jako obowiązkową profilaktykę.
Elektryka / elektronika6.1/10 · Elektronika komfortu i multimedia są obszarem, który w Velarze trzeba traktować uważniej niż u najbardziej przewidywalnych rywali premium.
Zawieszenie7.0/10 · Podwozie daje dobry kompromis między komfortem a prowadzeniem, ale masa auta i duże koła przyspieszają zużycie elementów eksploatacyjnych.
Układ hamulcowy7.1/10 · Układ hamulcowy jest skuteczny, lecz koszty tarcz i klocków odpowiadają klasie auta oraz jego masie.
Nadwozie / korozja8.2/10 · Design starzeje się świetnie i nadal jest jednym z najmocniejszych argumentów Velara na rynku wtórnym.

Typowe usterki Land Rover Range Rover Velar 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L560) — co się psuje i ile kosztuje

Układ SCR / AdBlue i czujniki NOx Umiarkowane
📍 70 000–220 000 AdBlueSCRNOx

W nowoczesnych dieslach JLR układ oczyszczania spalin jest jednym z głównych punktów kontroli. Błędy czujników NOx, problemy z dozowaniem AdBlue albo komunikaty o ograniczeniu mocy szybko zamieniają się w kosztowną wizytę serwisową.

🔧 Koszt naprawy: 700–5 200 zł
DPF i EGR przy jeździe głównie miejskiej Umiarkowane
📍 60 000–200 000 DPFEGRdiesel

Velar D200 najlepiej czuje się w trasie. Krótkie odcinki i częsta jazda na zimno zwiększają ryzyko problemów z wypalaniem DPF-u, zabrudzeniem EGR i pogorszeniem kultury pracy.

🔧 Koszt naprawy: 800–4 200 zł
ZF 8HP i napęd AWD wymagają regularnej wymiany olejów Umiarkowane
📍 70 000–240 000 ZF8HPAWDserwis

Marketing o dożywotnim oleju nie działa na korzyść używanego premium SUV-a. Skrzynia ZF oraz elementy napędu AWD odwdzięczają się trwałością tylko wtedy, gdy ktoś faktycznie je serwisuje.

🔧 Koszt naprawy: 1 400–7 800 zł
Elektronika pokładowa, multimedia i schowane klamki Umiarkowane
📍 50 000–180 000 elektronikamultimediakomfort

Velar jest autem mocno zależnym od elektroniki komfortu. Multimedia, kamery, czujniki oraz wysuwane klamki potrafią generować irytujące i czasem kosztowne drobiazgi, których nie wolno zbywać podczas oględzin.

🔧 Koszt naprawy: 400–5 000 zł
Przednie zawieszenie, tuleje i duże koła Umiarkowane
📍 90 000–220 000 zawieszeniewahaczefelgi

Duże felgi, masa auta i polskie drogi przyspieszają zużycie tulei, łączników oraz elementów przedniego zawieszenia. To typowy punkt kontroli w używanym Velarze.

🔧 Koszt naprawy: 900–4 200 zł
Układ 48V mild hybrid i osprzęt pomocniczy Umiarkowane
📍 90 000–220 000 MHEV48Velektryka

Układ mild hybrid poprawia kulturę pracy, ale wnosi dodatkową złożoność. W starszym egzemplarzu warto zweryfikować stan akumulatora 48V, osprzętu pomocniczego i komunikację z elektroniką pokładową.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–6 800 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Land Rover Range Rover Velar.

Inne podobne auta

Inne wersje Range Rover Velar oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Land Rover Range Rover Velar 2.0 D200 AWD 204 KM 2021 (L560)

Czy Range Rover Velar 2.0 D200 ma łańcuch czy pasek rozrządu?

Diesel 2.0 Ingenium w tej wersji korzysta z łańcucha rozrządu. To jednak nie zwalnia z regularnego serwisu olejowego, bo dla trwałości ważniejsze od samego typu rozrządu są rozsądne interwały i jakość obsługi.

Ile pali Range Rover Velar D200 w praktyce?

Realny zakres spalania to zwykle około 7,0–8,9 l/100 km. W trasie wynik może być sensowny jak na większego SUV-a premium z AWD, ale jazda miejska i krótkie odcinki szybko podnoszą średnią.

Czy D200 wystarcza do Range Rovera Velara?

Tak, jeśli szukasz komfortowego SUV-a premium do codziennej jazdy i tras. 430 Nm oraz 8,2 s do 100 km/h w zupełności wystarczają do sprawnego wyprzedzania. To wersja racjonalna, a nie sportowa.

Czy Velar D200 ma AdBlue i filtr DPF?

Tak. To nowoczesny diesel z układem SCR, AdBlue i filtrem DPF. Właśnie dlatego najlepiej sprawdza się przy regularnych trasach, a nie wyłącznie na krótkich miejskich odcinkach.

Jaki olej do Range Rovera Velara 2.0 D200?

Bezpieczny wybór to olej 0W-30 zgodny ze specyfikacją JLR dla diesli Ingenium. Pojemność układu to około 6,5 l z filtrem, a rozsądny interwał w używanym aucie to mniej więcej 12–15 tys. km albo raz w roku.

Na co uważać przy zakupie Range Rovera Velara D200?

Najważniejsze są historia serwisowa, stan układu SCR/AdBlue, DPF, serwis skrzyni ZF 8HP i napędu AWD, a także kondycja elektroniki komfortu i multimediów. Design auta nie zastąpi potwierdzonej historii obsługowej.

Czy Velar D200 nadaje się do miasta?

Da się nim jeździć po mieście, ale nie jest to jego idealny scenariusz. Diesel z DPF oraz SCR bardziej lubi regularne trasy, więc przy przewadze krótkich odcinków lepszym wyborem zwykle będzie benzyna lub hybryda plug-in.

Czy warto profilaktycznie serwisować ZF 8HP i napęd AWD?

Tak, zdecydowanie. Wymiana oleju w skrzyni i elementach napędu kosztuje znacznie mniej niż naprawa zaniedbanego premium SUV-a. W aucie tej klasy to element podstawowej profilaktyki, a nie fanaberia.

Range Rover Velar D200 czy Audi Q5 40 TDI quattro?

Audi zwykle wygrywa przewidywalnością zakupu, dostępnością serwisu i łatwiejszą odsprzedażą. Velar kontruje designem, mocniejszym efektem premium i znacznie bardziej designerskim charakterem.

Czy Range Rover Velar 2.0 D200 jest dobrym używanym SUV-em premium w 2026 roku?

Tak, ale tylko dla świadomego kupującego. Jeśli naprawdę chcesz Velara, akceptujesz koszty klasy premium i wybierzesz egzemplarz z dobrą historią, D200 ma sens. Jeśli szukasz po prostu najłatwiejszego życia po zakupie, konkurenci zwykle będą prostsi.

Źródła i metodologia

Range Rover Velar — specifications — Oficjalne dane producenta dla Range Rovera Velara: gama silników, wymiary, osiągi i podstawowe dane eksploatacyjne wersji D200 AWD.
Land Rover Media — Range Rover Velar — Materiały prasowe Land Rovera dotyczące Velara po liftingu i wprowadzenia diesla 2.0 D200 mild hybrid.
Auto-Data — Land Rover Range Rover Velar (facelift 2020) 2.0 D200 AWD Automatic — Źródło porównawcze dla mocy, momentu, wymiarów, osiągów, pojemności bagażnika i danych eksploatacyjnych wersji D200 AWD po liftingu.
Ultimate Specs — Range Rover Velar 2021 D200 — Źródło uzupełniające dla parametrów technicznych, osiągów i wymiarów Velara D200 AWD.
Spritmonitor — Range Rover Velar diesel — Rzeczywiste spalanie raportowane przez użytkowników dieselowych Velarów w codziennej eksploatacji.
ADAC — raporty niezawodności i eksploatacji — Punkt odniesienia dla typowych kosztów i ryzyk eksploatacyjnych średnich SUV-ów premium z dieslem i automatem.
Otomoto — Range Rover Velar rynek wtórny — Źródło orientacyjne dla podaży, cen ofertowych i utrzymania wartości Range Rovera Velara na polskim rynku wtórnym.
AutoKarma.pl — Opracowanie własne redakcji na podstawie danych producenta, rynku wtórnego i praktyki serwisowej dla SUV-ów premium Jaguar Land Rover.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 14 kwietnia 2026.