AutoKarma.pl Chery Tiggo 8 Pro MK1 FL 1.6 Turbo (2024–dziś)

Chery Tiggo 8 Pro (MK1 FL) 1.6 Turbo — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Chery Tiggo 8 Pro 1.6 Turbo oferuje więcej osiągów i więcej miejsca niż mniejszy Tiggo 7 Pro, pozostając komfortowym, bogato wyposażonym SUV-em dla dużej rodziny.

Chery Tiggo 8 Pro MK1 FL 2024 — widok boczny
197 KMMoc
8.9 s0–100 km/h
7.9 lSpalanie /100km
~11 456 złKoszt posiadania / rok
6.7
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.0
Koszty utrzymania7.1
Trwałość7.0
Likwidność6.2
Utrzymanie wartości6.0
Design i wygląd7.5
Prestiż i emocje5.5

Chery Tiggo 8 Pro 1.6 Turbo 2024 (MK1 FL) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

Tiggo 8 Pro jest autem wyraźnie nastawionym na rodzinę, która potrzebuje dużego nadwozia i okazjonalnego trzeciego rzędu siedzeń. W pierwszych dwóch rzędach miejsca jest pod dostatkiem, a duży rozstaw osi poprawia komfort w dłuższej trasie. To samochód, który ma przekonać wyposażeniem, nowoczesnym wyglądem i korzystną relacją ceny do rozmiaru, a nie samym logo na masce.

Silnik 1.6 turbo o mocy 197 KM wypada znacznie dojrzalej niż mniejsze jednostki spotykane w tańszych SUV-ach. Zapewnia sprawne przyspieszenie nawet z kompletem pasażerów, a dwusprzęgłowa skrzynia szybciej reaguje niż CVT z mniejszego Tiggo 7 Pro. Trzeba jednak pamiętać, że DCT nie lubi zaniedbań serwisowych i długiej jazdy w korkach z przegrzewaniem sprzęgieł, więc harmonogram obsługi warto traktować poważniej niż folder reklamowy.

W codziennym użytkowaniu Tiggo 8 Pro nadrabia wyposażeniem i wygodą. Miękkie zestrojenie zawieszenia, dobra izolacja od drobnych nierówności i bogaty pakiet kamer czy asystentów wspierają rodzinny charakter auta. Z drugiej strony duże nadwozie i siedem miejsc oznaczają wyraźnie wyższe spalanie w mieście niż w katalogu, a sieć niezależnych warsztatów znających to auto dopiero się rozwija.

Na rynku wtórnym model będzie jeszcze długo walczył o zaufanie kupujących, dlatego wysoka utrata wartości pozostaje realnym ryzykiem. Jeśli jednak kupujący chce nowy siedmioosobowy SUV z mocnym benzynowym silnikiem, automatem i wyposażeniem ponad przeciętną segmentu, Chery może być racjonalnym wyborem. To nadal zakup dla pragmatyka, który bardziej ceni przestrzeń i gwarancję niż prestiż marki.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Potrzebujesz dużego rodzinnego SUV-a z siedmioma miejscami i chcesz mieć zapas mocy także przy pełnym obciążeniu na wakacyjnym wyjeździe.
  • Zależy Ci na bogatym wyposażeniu, kamerach 360°, dużych ekranach i licznych systemach wsparcia bez dopłacania do wielu pakietów.
  • Jeździsz głównie spokojnie, ale nie chcesz czuć niedoboru mocy przy wyprzedzaniu lub w trasie z bagażem i kompletem pasażerów.
  • Akceptujesz mniej znaną markę, jeśli w zamian dostajesz dużo przestrzeni, gwarancję i rozsądny stosunek ceny do rozmiaru auta.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Szukasz SUV-a, który będzie wzorowo trzymał wartość i będzie łatwy do odsprzedaży po kilku latach na bardzo konkurencyjnym rynku wtórnym.
  • Jeździsz niemal wyłącznie po mieście w korkach i chcesz skrzynię, która lepiej toleruje pełzanie niż klasyczna dwusprzęgłówka.
  • Priorytetem jest rozpoznawalna marka, gęsta sieć niezależnych warsztatów i duża społeczność użytkowników z gotowymi rozwiązaniami problemów.
  • Oczekujesz sportowego prowadzenia i szybkiej reakcji podwozia, bo Tiggo 8 Pro jest zestrojone przede wszystkim pod komfort rodziny.
Konkurenci do rozważenia
Kia Sorento 1.6 T-GDI HEV
Bardziej dopracowany i lepiej trzymający wartość, ale wyraźnie droższy w zakupie i bardziej skomplikowany technicznie.
MG HS 1.5T DCT
Tańszy i również bogato wyposażony, lecz mniejszy oraz mniej praktyczny przy potrzebie trzeciego rzędu siedzeń.
Hyundai Santa Fe 1.6 T-GDI HEV
Lepsza reputacja i większa sieć serwisowa, ale koszt wejścia i ceny części zwykle są zauważalnie wyższe.

Chery Tiggo 8 Pro 1.6 Turbo to propozycja dla kierowców, którzy potrzebują siedmiu miejsc, automatu i mocniejszego benzynowego silnika bez wchodzenia w ceny dużych SUV-ów marek japońskich czy europejskich. Motor 1.6 turbo wyraźnie lepiej radzi sobie z masą auta niż bazowe 1.5, ale nadal wymaga regularnego serwisu i spokojnego podejścia do trwałości skrzyni dwusprzęgłowej. Największymi atutami są przestronna kabina, bogate wyposażenie oraz akceptowalne koszty codziennej obsługi. Klucz do bezproblemowej eksploatacji to skrócony interwał wymiany oleju, dbałość o DCT i pogodzenie się z przeciętną wartością rezydualną.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 10 maja 2026 · Dane: 10 maja 2026

Chery Tiggo 8 Pro 1.6 Turbo 2024 (MK1 FL) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Silnik 1.6 turbo zapewnia wyraźnie lepszą elastyczność i zapas mocy niż bazowe jednostki spotykane w wielu budżetowych SUV-ach.
  • Kabina oferuje dużo miejsca dla rodziny, a trzeci rząd siedzeń pozwala okazjonalnie przewieźć siedem osób bez sięgania po vana.
  • Bogate wyposażenie seryjne poprawia poczucie wartości zakupu i ogranicza konieczność dopłacania do praktycznych dodatków.
  • Komfortowe zestrojenie zawieszenia dobrze radzi sobie z codziennymi nierównościami i wzmacnia spokojny, rodzinny charakter auta.
  • Cena zakupu pozostaje atrakcyjna względem rozmiaru, osiągów i listy systemów bezpieczeństwa oferowanych już na starcie.
Minusy
  • Dwusprzęgłowa skrzynia wymaga pilnowania serwisu i nie przepada za długim pełzaniem w korkach oraz ciężką eksploatacją termiczną.
  • Rzeczywiste spalanie w mieście i na autostradzie bywa wyraźnie wyższe od katalogu, zwłaszcza przy pełnym obciążeniu rodzinnym.
  • Marka nadal buduje pozycję na polskim rynku, więc wartość rezydualna i łatwość późniejszej sprzedaży pozostają niepewne.
  • Sieć niezależnych serwisów dobrze znających ten model jest wciąż ograniczona, przez co użytkownik częściej będzie zdany na ASO.
  • Prowadzenie jest podporządkowane wygodzie, dlatego kierowca szukający bardziej zwartych reakcji i precyzji może odczuć niedosyt.

Osiągi Chery Tiggo 8 Pro 1.6 Turbo 2024 (MK1 FL) — przyspieszenie i prędkość

197 KM i 290 Nm pozwalają rozpędzić duże nadwozie do 100 km/h w około 8,9 s, więc Tiggo 8 Pro nie jest sportowe, ale daje wystarczający zapas do rodzinnej trasy.

0–100 km/h8.9 s
Prędkość maksymalna185 km/h
Moc przy obrotach197 KM przy 5500
Moment przy obrotach290 Nm przy 2000-4000

Dane techniczne Chery Tiggo 8 Pro 1.6 Turbo 2024 (MK1 FL)

Silnik i napęd
Silnik / kod1.6 l Benzynowy · SQRF4J16
Moc / moment197 KM · 290 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomat 7-biegowy (7DCT) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 7 miejsca · MK1 FL
Dł. / szer. / wys.4722 / 1860 / 1705 mm · masa 1610 kg
Bagażnik193 l (złożone: 1930 l)

Paliwo — wymagania i realne spalanie Chery Tiggo 8 Pro 1.6 Turbo 2024 (MK1 FL)

W praktyce trzeba liczyć mniej więcej 8,6–10,4 l/100 km. Duże nadwozie, siedem miejsc i automat sprawiają, że w mieście oraz na autostradzie apetyt na paliwo szybko rośnie.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika57 l
Spalanie WLTP śr.7.9 l/100 km
Realne spalanie8.6–10.4 l/100 km
Zasięg (szacowany)~548 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Chery Tiggo 8 Pro 1.6 Turbo 2024 (MK1 FL)

Silnik potrzebuje około 5,3 l oleju 5W-30 zgodnego z API SP / ILSAC GF-6, a olej skrzyni DCT warto wymieniać prewencyjnie co maksymalnie 60 tys. km.

Olej silnikowy (z filtrem)~5.3 l · API SP / ILSAC GF-6 5W-30
Olej skrzyni6.8 l · DCT Fluid BOT 350 M3

Harmonogram serwisu Chery Tiggo 8 Pro 1.6 Turbo 2024 (MK1 FL) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Chery Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 10 000 10 000 620 zł 1040 zł
Filtr kabinowy 15 000 15 000 140 zł 240 zł
Filtr powietrza 20 000 20 000 170 zł 290 zł
Świece zapłonowe 40 000 40 000 420 zł 680 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 210 zł 360 zł
Olej skrzyni 7DCT „Dożywotni" 60 000 1100 zł 1850 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 320 zł 520 zł

Niezawodność Chery Tiggo 8 Pro 1.6 Turbo 2024 (MK1 FL) — ocena według układów

Silnik 1.6 turbo7.2/10 · Jednostka oferuje dobry zapas osiągów, ale wymaga regularnej obsługi olejowej i obserwacji pracy układu doładowania.
Skrzynia 7DCT6.6/10 · Dwusprzęgłowa przekładnia poprawia dynamikę, lecz jest wrażliwa na zaniedbania serwisowe i wysokie obciążenia termiczne.
Elektronika pokładowa6.9/10 · Bogate wyposażenie i wiele kamer zwiększają ryzyko drobnych błędów oprogramowania lub czujników.
Zawieszenie7.4/10 · Komfortowe i przewidywalne, ale na słabszych drogach szybciej mogą odezwać się łączniki czy tuleje.
Układ hamulcowy7.1/10 · Trwałość jest typowa dla dużego SUV-a, choć ciężar auta przyspiesza zużycie klocków w ruchu miejskim.

Typowe usterki Chery Tiggo 8 Pro 1.6 Turbo 2024 (MK1 FL) — co się psuje i ile kosztuje

Przegrzewanie sprzęgieł skrzyni 7DCT w korkach Umiarkowane
📍 25 000–90 000 7DCTsprzęgła

Częste pełzanie i wysoka temperatura pracy mogą pogorszyć płynność działania skrzyni oraz skrócić żywotność sprzęgieł.

🔧 Koszt naprawy: 1 500–6 500 zł
Drobne błędy kamer i systemu multimedialnego Umiarkowane
📍 5 000–60 000 elektronikasoftware

Zdarzają się chwilowe błędy obrazu kamer lub zawieszenia interfejsu, zwykle usuwane aktualizacją oprogramowania.

Luzy w elementach przedniego zawieszenia Monitoruj
📍 30 000–80 000 zawieszenie

Na gorszych drogach wcześniej mogą zużywać się łączniki stabilizatora i wybrane gumowo-metalowe elementy zawieszenia.

🔧 Koszt naprawy: 600–1 800 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Chery Tiggo 8 Pro.

Inne podobne auta

Inne wersje Tiggo 8 Pro oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Chery Tiggo 8 Pro 1.6 Turbo 2024 (MK1 FL)

Czy Chery Tiggo 8 Pro 1.6 Turbo ma łańcuch rozrządu?

Tak, silnik 1.6 turbo korzysta z łańcucha rozrządu, ale nadal wymaga regularnych wymian oleju i kontroli pracy po zimnych startach.

Ile pali Tiggo 8 Pro 1.6 Turbo w praktyce?

Najczęściej trzeba liczyć około 8,6–10,4 l/100 km. W mieście i na autostradzie duże nadwozie oraz siedem miejsc podnoszą zużycie paliwa.

Czy skrzynia 7DCT jest trwała?

Może być trwała pod warunkiem regularnej wymiany oleju, unikania przegrzewania w korkach i spokojnego obchodzenia się z autem pod dużym obciążeniem.

Czy trzeci rząd siedzeń nadaje się do codziennego użytku?

Najlepiej sprawdza się okazjonalnie albo dla dzieci, ale daje praktyczną rezerwę miejsc, której brakuje wielu konkurentom o podobnej cenie.

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Bezpieczny interwał to maksymalnie 10 tys. km lub raz w roku. Krótszy cykl pomaga chronić turbosprężarkę i napinacze rozrządu.

Czy warto tankować benzynę 98?

Na co dzień wystarczy 95, ale benzyna 98 może poprawić kulturę pracy pod dużym obciążeniem i w wysokich temperaturach.

Jakie są typowe słabe punkty tego modelu?

Najczęściej wskazuje się wrażliwość skrzyni 7DCT na warunki eksploatacji, drobne błędy elektroniki i przeciętną wartość rezydualną.

Ile kosztuje podstawowy serwis poza ASO?

Wymiana oleju z filtrem to zwykle około 620 zł w niezależnym warsztacie, a większy przegląd z dodatkowymi filtrami szybko przekracza 1000 zł.

Czy Tiggo 8 Pro nadaje się na długie trasy rodzinne?

Tak, bo oferuje dużo miejsca, komfortowe zawieszenie i wystarczający zapas mocy do jazdy z pasażerami oraz bagażem.

Czy ten model dobrze trzyma wartość?

Na razie nie tak dobrze jak bardziej znani rywale, bo marka dopiero buduje zaufanie na rynku wtórnym i potrzebuje czasu na ugruntowanie pozycji.

Źródła i metodologia

Chery International — Tiggo 8 Pro — Oficjalne dane producenta dotyczące wymiarów, układu napędowego, liczby miejsc i wyposażenia modelu Tiggo 8 Pro.
Auto-Data — Chery Tiggo 8 Pro 1.6 TGDI DCT — Cross-check osiągów, masy własnej, pojemności zbiornika paliwa oraz podstawowych danych technicznych.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne AutoKarma na podstawie danych producenta, analogów serwisowych i obserwacji segmentu dużych SUV-ów rodzinnych.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 10 maja 2026.