AutoKarma.pl Chery Tiggo 4 Pro T19C 1.5 Turbo (2024–dziś)

Chery Tiggo 4 Pro (T19C) 1.5 Turbo — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Chery Tiggo 4 Pro 1.5 Turbo celuje w kierowców, którzy chcą nowego crossovera z bogatym wyposażeniem i prostym napędem benzynowym bez hybrydy.

Chery Tiggo 4 Pro T19C 2024 — widok boczny
147 KMMoc
10.3 s0–100 km/h
7.0 lSpalanie /100km
~10 485 złKoszt posiadania / rok
7.0
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.1
Koszty utrzymania8.1
Trwałość7.0
Likwidność6.8
Utrzymanie wartości6.6
Design i wygląd7.4
Prestiż i emocje5.2

Chery Tiggo 4 Pro 1.5 Turbo 2024 (T19C) opinie

Marek Kowalski
Marek Kowalski
Ekspert techniczny
Recenzja redakcji

Tiggo 4 Pro jest jednym z modeli, który ma pomóc marce Chery zadomowić się na polskim rynku. Już po pierwszym kontakcie widać, że producent postawił na kompletne wyposażenie i nowoczesny wygląd, bo to właśnie one mają przekonać kierowców porównujących auto z bardziej znanymi rywalami. Kabina jest prosta w obsłudze, a ilość miejsca z przodu i z tyłu okazuje się wystarczająca dla czteroosobowej rodziny.

Benzynowe 1.5 turbo rozwija 147 KM i współpracuje z bezstopniową przekładnią CVT. W mieście taki zestaw sprawdza się zaskakująco dobrze, bo reakcja na gaz przy ruszaniu jest łagodna, a napęd nie szarpie w korkach. Przy wyższych prędkościach słychać jednak, że skrzynia dłużej utrzymuje obroty, więc wyprzedzanie wymaga planowania i cierpliwości.

Po stronie kosztów utrzymania Chery zbiera punkty za prostą konstrukcję benzynową, umiarkowane spalanie i rozsądne ceny podstawowego serwisu poza ASO. Warto jednak od początku pilnować jakości oleju silnikowego oraz interwałów wymiany oleju w CVT, bo to najbardziej wrażliwy element układu napędowego. Użytkownicy nowych egzemplarzy powinni też obserwować aktualizacje multimediów i działanie kamer 360°, bo to typowy obszar drobnych poprawek wieku dziecięcego.

Jeżeli priorytetem jest nowy crossover z gwarancją, automatem i szerokim wyposażeniem za mniej niż 100 tys. zł, Tiggo 4 Pro ma sens. Ten model nie wygrywa prowadzeniem ani prestiżem marki, ale oferuje komfort codziennej eksploatacji i niezły pakiet bezpieczeństwa. To samochód, który może zaskoczyć pozytywnie wtedy, gdy oczekiwania są ustawione na pragmatyczny zakup, a nie emocjonującą jazdę.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Szukasz nowego SUV-a z automatem za rozsądne pieniądze i chcesz przewidywalnych kosztów przy rozsądnym, długim użytkowaniu..
  • Chcesz bogate wyposażenie już w bazowej konfiguracji i chcesz przewidywalnych kosztów przy rozsądnym, długim użytkowaniu..
  • Jeździsz głównie po mieście i drogach krajowych, bez sportowych ambicji.
  • Cenisz przewidywalne koszty i wolisz rozsądny balans między osiągami, spalaniem oraz codzienną użytecznością.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Często podróżujesz z pełnym obciążeniem po autostradach i oczekujesz mocnej dynamiki.
  • Nie akceptujesz charakterystyki pracy skrzyni CVT przy mocnym przyspieszaniu bo wtedy szybciej wyjdą kompromisy tego napędu i realne koszty eksploatacji..
  • Zależy Ci na najwyższej wartości rezydualnej i bardzo silnej marce na rynku wtórnym.
  • Nie akceptujesz regularnego serwisu skrzyni i możliwych szarpnięć albo specyficznej pracy w korkach.
Konkurenci do rozważenia
MG ZS 1.5T
Podobnie wyceniony chiński crossover, ale z nieco mniej dopracowanym wnętrzem i słabszą siecią serwisową.
Kia Stonic 1.0 T-GDI DCT
Mniejsza, ale markowo pewniejsza propozycja z lepszą wartością rezydualną i bardziej zwartym prowadzeniem.
Dacia Duster TCe 150 EDC
Bardziej surowa w środku, lecz sprawdzona i praktyczna alternatywa z korzystnymi kosztami eksploatacji.

Chery Tiggo 4 Pro 1.5 Turbo nie próbuje być najszybszym autem w klasie, ale nadrabia rozsądnym pakietem: przestronnym wnętrzem, przyzwoitym wyciszeniem i dobrym stosunkiem ceny do wyposażenia. Silnik 1.5 turbo najlepiej czuje się w spokojnej codziennej jeździe, gdzie CVT pomaga utrzymać płynność. To propozycja dla rodzin, które stawiają na funkcjonalność i gwarancję, a nie sportowe emocje. Trzeba tylko zaakceptować przeciętną dynamikę przy pełnym obciążeniu i pilnować regularnej obsługi skrzyni CVT.

— Marek Kowalski, Ekspert techniczny
Opublikowano: 10 maja 2026 · Dane: 10 maja 2026

Chery Tiggo 4 Pro 1.5 Turbo 2024 (T19C) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Bogate wyposażenie seryjne jak na cenę wejścia w segmencie B-SUV/C-SUV.
  • Przestronna kabina i wygodna pozycja za kierownicą do codziennej jazdy.
  • Silnik 1.5 turbo zapewnia wystarczającą elastyczność w mieście i na drogach krajowych.
  • Rozsądne spalanie przy spokojnej eksploatacji, zwłaszcza poza autostradą.
  • Długa lista systemów bezpieczeństwa i kamer ułatwiających manewrowanie.
Minusy
  • Skrzynia CVT pod obciążeniem podnosi obroty i pogarsza subiektywny komfort akustyczny.
  • Dynamika przy pełnym obciążeniu i podczas wyprzedzania jest tylko przeciętna.
  • Marka dopiero buduje pozycję na rynku wtórnym, więc wartość rezydualna pozostaje niewiadomą.
  • Jakość części wykończeniowych nie dorównuje liderom segmentu co trzeba wkalkulować przed zakupem i późniejszym serwisem używanego egzemplarza..
  • Sieć serwisowa i dostępność niezależnych specjalistów są wciąż ograniczone.

Osiągi Chery Tiggo 4 Pro 1.5 Turbo 2024 (T19C) — przyspieszenie i prędkość

147 KM i 210 Nm wystarczają do spokojnej jazdy rodzinnej, ale sprint do setki trwa około 10 sekund, więc to nie jest crossover o sportowym zacięciu.

0–100 km/h10.3 s
Prędkość maksymalna190 km/h
Moc przy obrotach147 KM przy 5500
Moment przy obrotach210 Nm przy 4000

Dane techniczne Chery Tiggo 4 Pro 1.5 Turbo 2024 (T19C)

Silnik i napęd
Silnik / kod1.5 l Benzynowy · SQRE4T15C
Moc / moment147 KM · 210 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomat 9-biegowy (CVT9) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · T19C
Dł. / szer. / wys.4318 / 1831 / 1662 mm · masa 1455 kg
Bagażnik380 l (złożone: 1225 l)

Paliwo — wymagania i realne spalanie Chery Tiggo 4 Pro 1.5 Turbo 2024 (T19C)

W praktyce Tiggo 4 Pro 1.5 Turbo zużywa zwykle 7,6–9,2 l/100 km. Najlepiej tankować benzynę 95, a przy jeździe pod obciążeniem można sięgnąć po 98.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika51 l
Spalanie WLTP śr.7.0 l/100 km
Realne spalanie7.6–9.2 l/100 km
Zasięg (szacowany)~554 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Chery Tiggo 4 Pro 1.5 Turbo 2024 (T19C)

Silnik wymaga około 4,3 l oleju 5W-30 w normie API SP / ILSAC GF-6. W skrzyni CVT warto wymieniać olej co maksymalnie 60 tys. km mimo marketingowych deklaracji o dłuższej trwałości.

Olej silnikowy (z filtrem)~4.3 l · API SP / ILSAC GF-6 5W-30
Olej skrzyni7.2 l · CVT Fluid Chery/NS-3

Harmonogram serwisu Chery Tiggo 4 Pro 1.5 Turbo 2024 (T19C) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Chery Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 10 000 10 000 550 zł 950 zł
Filtr kabinowy 15 000 15 000 120 zł 220 zł
Filtr powietrza 20 000 20 000 140 zł 260 zł
Świece zapłonowe 40 000 40 000 320 zł 520 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 180 zł 320 zł
Olej przekładni CVT „Dożywotni" 60 000 900 zł 1600 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 260 zł 420 zł
Wymiana oleju silnikowego 30 000 15 000 450 zł 850 zł

Niezawodność Chery Tiggo 4 Pro 1.5 Turbo 2024 (T19C) — ocena według układów

Silnik 1.5 turbo7.4/10 · Jednostka wypada poprawnie przy regularnych wymianach oleju, ale warto obserwować kulturę pracy po zimnych startach.
Skrzynia CVT6.5/10 · Najbardziej wrażliwy podzespół w aucie; skraca żywotność częsta jazda z pełnym obciążeniem i zaniedbane wymiany oleju.
Elektronika pokładowa6.8/10 · Multimedia i kamery bywają podatne na drobne błędy oprogramowania, zwykle usuwane aktualizacjami.
Zawieszenie7.6/10 · Nastawione na komfort, bez znanych poważnych wad na starcie, choć tuleje mogą szybciej zużywać się na złych drogach.
Układ hamulcowy7.3/10 · Typowa trwałość dla klasy, ale fabryczne klocki mogą pylić i zużywać się szybciej w mieście.

Typowe usterki Chery Tiggo 4 Pro 1.5 Turbo 2024 (T19C) — co się psuje i ile kosztuje

Przegrzewanie oleju CVT przy ciężkiej eksploatacji Umiarkowane
📍 30 000–90 000 CVTserwis olejowy

Długa jazda autostradowa z pełnym obciążeniem może pogorszyć kulturę pracy skrzyni i przyspieszyć zużycie oleju.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–4 500 zł
Błędy systemu kamer i multimediów Umiarkowane
📍 5 000–40 000 elektronikasoftware

Zdarzają się zawieszenia ekranu lub czujników kamer 360°, zwykle rozwiązywane aktualizacją softu lub kalibracją.

Szybsze zużycie przednich tulei i łączników stabilizatora Monitoruj
📍 25 000–70 000 zawieszenie

Na dziurawych drogach przednie zawieszenie może zacząć stukać wcześniej niż w droższych rywalach.

🔧 Koszt naprawy: 500–1 400 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Chery Tiggo 4 Pro.

Inne podobne auta

Inne wersje Tiggo 4 Pro oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Chery Tiggo 4 Pro 1.5 Turbo 2024 (T19C)

Czy Chery Tiggo 4 Pro 1.5 Turbo ma łańcuch rozrządu?

Tak, silnik 1.5 turbo korzysta z łańcucha rozrządu, ale mimo to warto słuchać jednostki po zimnym starcie i pilnować jakości oleju.

Ile pali Tiggo 4 Pro 1.5 Turbo w praktyce?

W codziennej jeździe trzeba liczyć na około 7,6–9,2 l/100 km. W mieście wynik zależy głównie od korków i stylu jazdy, a na autostradzie spalanie szybko rośnie powyżej 8,5 l/100 km.

Czy skrzynia CVT w tym modelu jest trwała?

Może być trwała przy regularnej wymianie oleju i spokojnej eksploatacji. Zaniedbany serwis lub częsta jazda pod pełnym obciążeniem zwiększają ryzyko kosztownych napraw.

Jak często wymieniać olej silnikowy?

Bezpieczny interwał to maksymalnie 10 tys. km lub raz w roku. Krótszy cykl obsługi pomaga ograniczyć odkładanie nagaru i utrzymać sprawność turbodoładowania.

Czy Tiggo 4 Pro nadaje się na auto rodzinne?

Tak, bo oferuje pięcioro drzwi, wygodny drugi rząd i praktyczny bagażnik. To samochód nastawiony bardziej na komfort codzienny niż na sportowe osiągi.

Jakie są typowe słabe punkty tego modelu?

Najczęściej wskazuje się skrzynię CVT, drobne błędy elektroniki oraz przeciętną dynamikę przy pełnym obciążeniu. To nie są jeszcze wady dyskwalifikujące, ale wymagają świadomej eksploatacji.

Czy warto tankować benzynę 98?

Producent dopuszcza 95, ale 98 może poprawić kulturę pracy i elastyczność przy wysokim obciążeniu lub w upale. Na co dzień 95 jest wystarczająca.

Ile kosztuje podstawowy serwis poza ASO?

Wymiana oleju z filtrem to zwykle około 550 zł w niezależnym warsztacie. Większy przegląd ze świecami i filtrami może zbliżyć się do 1200–1500 zł.

Czy auto ma filtr cząstek stałych albo AdBlue?

Nie, benzynowy Tiggo 4 Pro 1.5 Turbo nie korzysta z układu AdBlue i nie ma typowych problemów eksploatacyjnych znanych z diesli.

Czy Chery Tiggo 4 Pro 1.5 Turbo dobrze trzyma wartość?

Na razie trudno to ocenić jednoznacznie, bo model jest świeży na polskim rynku. Warto zakładać nieco większą utratę wartości niż w przypadku bardziej znanych marek.

Źródła i metodologia

Chery Polska — Tiggo 4 Pro — Dane producenta dotyczące wyposażenia, wymiarów i podstawowych parametrów modelu.
Materiały prasowe Chery International — Oficjalne informacje o układzie napędowym 1.5 turbo i pozycjonowaniu modelu.
Autocatalog / Carsized cross-check — Weryfikacja gabarytów nadwozia i segmentowego pozycjonowania.
Doświadczenia serwisowe rynku chińskich crossoverów — Cross-check praktycznych uwag o spalaniu, pracy CVT i elektronice w pierwszych latach eksploatacji.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 10 maja 2026.