AutoKarma.pl Chery Omoda E5 I 61.1 kWh (2024–dziś)

Chery Omoda E5 (I) 61.1 kWh — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Chery Omoda E5 61.1 kWh celuje w kierowców, którzy chcą elektrycznego SUV-a z bogatym wyposażeniem i prostą obsługą bez premiumowej ceny.

Chery Omoda E5 I 2024 — widok boczny
204 KMMoc
7.6 s0–100 km/h
430 kmZasięg WLTP
~19 004 złKoszt posiadania / rok
6.9
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność6.6
Koszty utrzymania7.4
Trwałość7.3
Likwidność6.0
Utrzymanie wartości6.2
Design i wygląd8.2
Prestiż i emocje5.8

Chery Omoda E5 61.1 kWh 2024 (I) opinie

Radek Adamski
Radek Adamski
Redaktor naczelny
Recenzja redakcji

Największym atutem Omody E5 jest spójność całego pakietu. Napęd elektryczny o mocy 204 KM zapewnia wystarczająco sprawne przyspieszenie, a przedni napęd nie komplikuje konstrukcji i serwisu. W codziennym ruchu auto reaguje płynnie i przewidywalnie, co docenią kierowcy przesiadający się z klasycznych SUV-ów kompaktowych.

Bateria LFP o użytecznej pojemności około 59 kWh nie daje rekordowego zasięgu autostradowego, ale dobrze znosi częste ładowanie do pełna i powinna wolniej tracić pojemność przy eksploatacji miejskiej. W praktyce zimą trzeba liczyć około 230–280 km na trasie, za to w mieście i przy umiarkowanej pogodzie realne 350–400 km jest osiągalne.

Kabina robi dobre pierwsze wrażenie wyposażeniem i multimediami, choć nie wszystkie materiały dorównują europejskim markom. Bagażnik nie jest liderem segmentu, ale wystarcza rodzinie 2+2. Zawieszenie nastawiono bardziej na komfort niż precyzję prowadzenia, więc przy szybszej jeździe czuć masę auta.

Koszty serwisowe są przewidywalne, bo odpadają świece, rozrząd i olej silnikowy. Trzeba jednak pilnować kondycji akumulatora 12 V, stanu płynu chłodniczego układu HV oraz regularnej obsługi hamulców, które w EV lubią korodować przy spokojnej jeździe z mocną rekuperacją.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Dla miasta i dróg krajowych i chcesz przewidywalnych kosztów przy rozsądnym, długim użytkowaniu..
  • Dla szukających bogato wyposażonego EV i chcesz przewidywalnych kosztów przy rozsądnym, długim użytkowaniu..
  • Dla użytkowników z wallboxem 11 kW i chcesz przewidywalnych kosztów przy rozsądnym, długim użytkowaniu..
  • Masz wygodne ładowanie w domu lub w pracy i nie chcesz codziennie planować tankowania.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Dla częstych tras autostradowych bo wtedy szybciej wyjdą kompromisy tego napędu i realne koszty eksploatacji..
  • Dla fanów sportowego prowadzenia bo wtedy szybciej wyjdą kompromisy tego napędu i realne koszty eksploatacji..
  • Dla oczekujących gęstej sieci ASO bo wtedy szybciej wyjdą kompromisy tego napędu i realne koszty eksploatacji..
  • Chcesz absolutnie najprostszego auta bez dodatkowych interwałów, niuansów napędu i wyższej ceny części.
Konkurenci do rozważenia
BYD Atto 3
Podobny rozmiar i lepsza rozpoznawalność, ale zwykle wyższa cena.
MG4 Electric 64 kWh
Lepsza efektywność i prowadzenie, lecz mniej SUV-owy charakter.
Kia Niro EV 64.8 kWh
Dojrzalsza reputacja serwisowa, ale wyższy koszt zakupu.

Omoda E5 nie próbuje być sportowym crossoverem ani rekordzistą ładowania. Jej mocną stroną jest spokojnie zestrojony napęd, sensowny zasięg w mieście i wysoki poziom wyposażenia już w bazie. To propozycja dla osób, które głównie jeżdżą po Polsce, mają gdzie ładować auto i chcą uniknąć skomplikowanej techniki hybryd plug-in.

— Radek Adamski, Redaktor naczelny
Opublikowano: 10 maja 2026 · Dane: 10 maja 2026

Chery Omoda E5 61.1 kWh 2024 (I) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Ładowanie (energia)
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje ładowanie, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych. Przyjęto cenę energii 1,20 zł/kWh (mix ładowania domowego ~70% i publicznego AC). DC podwyższa koszt do ~2,50 zł/kWh.

Plusy
  • Płynny napęd 204 KM do codziennej jazdy w codziennym użytkowaniu i przy typowych przebiegach na polskim rynku..
  • Akumulator LFP dobrze znosi ładowanie do 100% w codziennym użytkowaniu i przy typowych przebiegach na polskim rynku..
  • Bogate wyposażenie i nowoczesne wnętrze w codziennym użytkowaniu i przy typowych przebiegach na polskim rynku..
  • Niskie koszty rutynowego serwisu w codziennym użytkowaniu i przy typowych przebiegach na polskim rynku..
  • Dobry zasięg miejski i sensowna efektywność w codziennym użytkowaniu i przy typowych przebiegach na polskim rynku..
Minusy
  • Autostradowy zasięg wyraźnie spada co trzeba wkalkulować przed zakupem i późniejszym serwisem używanego egzemplarza..
  • Moc ładowania DC 110 kW jest przeciętna co trzeba wkalkulować przed zakupem i późniejszym serwisem używanego egzemplarza..
  • Masa własna ogranicza zwinność co trzeba wkalkulować przed zakupem i późniejszym serwisem używanego egzemplarza..
  • Niepewna wartość rezydualna marki co trzeba wkalkulować przed zakupem i późniejszym serwisem używanego egzemplarza..
  • Skromniejsza sieć serwisowa niż u liderów segmentu co trzeba wkalkulować przed zakupem i późniejszym serwisem używanego egzemplarza..

Osiągi Chery Omoda E5 61.1 kWh 2024 (I) — przyspieszenie i prędkość

204 KM i 288 Nm wystarczają, by Omoda E5 rozpędzała się do 100 km/h w około 7,6 s — to sprawny, ale nie sportowy wynik.

0–100 km/h7.6 s
Prędkość maksymalna172 km/h
Moc silnika el.204 KM (szczytowa)
Moment silnika el.288 Nm (od 0 obr/min)

Dane techniczne Chery Omoda E5 61.1 kWh 2024 (I)

Silnik i napęd
Silnik / kodElektryczny · TZ180XSJ0
Moc / moment204 KM · 288 Nm
RozrządBrak — silnik elektryczny
Skrzynia / napędAutomatyczna 1-biegowy (1EV) · FWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · I
Dł. / szer. / wys.4424 / 1830 / 1588 mm · masa 1776 kg
Bagażnik380 l (złożone: 1075 l)

Zasięg i ładowanie Chery Omoda E5 61.1 kWh 2024 (I)

🔋

W praktyce Omoda E5 zużywa około 15,5 kWh/100 km według WLTP i 18–21 kWh/100 km w typowej polskiej eksploatacji mieszanej.

Pojemność baterii61.10 kWh (brutto) · 58.90 kWh (netto)
Zasięg WLTP430 km
Zasięg realny (lato)~330 km
Zasięg realny (zima)~230 km (–30% w niskich temperaturach)
Ładowanie AC11.00 kW · ~6.5 h (10–100%)
Ładowanie DC (max)110.0 kW · ~33 min (10–80%)
Typ gniazdaCCS / Type 2
Pompa ciepłaNie

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Chery Omoda E5 61.1 kWh 2024 (I)

Silnik trakcyjny nie wymaga wymian oleju silnikowego. W serwisie kontroluje się głównie reduktor, płyn chłodniczy HV i stan płynu hamulcowego.

Olej silnikowyBrak — silnik elektryczny nie wymaga oleju
Olej skrzyni1.2 l · ATF reduktora — wg stanu

Harmonogram serwisu Chery Omoda E5 61.1 kWh 2024 (I) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Chery Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Kontrola układu wysokiego napięcia i diagnostyka 30 000 30 000 450 zł 900 zł
Płyn hamulcowy 40 000 40 000 180 zł 320 zł
Filtr kabinowy 15 000 15 000 90 zł 180 zł
Serwis klimatyzacji + odgrzybianie 2 lata 2 rok(u) 250 zł 450 zł
Wymiana płynu chłodniczego układu HV 120 000 120 000 600 zł 1100 zł
Obsługa hamulców i czyszczenie prowadnic 30 000 30 000 250 zł 450 zł
Olej przekładni redukcyjnej 120 000 90 000 350 zł 700 zł
Wymiana oleju silnikowego 30 000 15 000 450 zł 850 zł
Płyn chłodniczy 150 000 120 000 250 zł 450 zł
Pasek rozrządu 120 000 120 000 1600 zł 2500 zł
Płyn chłodniczy układu baterii i inwertera 150 000 120 000 380 zł 650 zł

Niezawodność Chery Omoda E5 61.1 kWh 2024 (I) — ocena według układów

Bateria trakcyjna / degradacja7.0/10 · Chemia LFP jest trwała, ale warto monitorować SOH i równowagę ogniw przy częstym ładowaniu DC.
Elektronika pokładowa i multimedia6.0/10 · Nowe chińskie modele miewają drobne błędy software, zwykle usuwane aktualizacjami.
Zawieszenie7.0/10 · Przy polskich drogach warto obserwować łączniki stabilizatora i tuleje tylnej osi.
Układ hamulcowy6.0/10 · W EV przy mocnej rekuperacji tarcze potrafią korodować szybciej niż w autach spalinowych.
Układ ładowania AC/DC7.0/10 · Kluczowa jest sprawna termika baterii i aktualne oprogramowanie BMS.

Typowe usterki Chery Omoda E5 61.1 kWh 2024 (I) — co się psuje i ile kosztuje

Korozja tarcz hamulcowych przy jeździe miejskiej Umiarkowane
📍 15 000–60 000 rekuperacjahamulce

Przy dominującej rekuperacji klasyczne hamulce używane są rzadziej, więc tarcze mogą łapać nalot i bicie.

🔧 Koszt naprawy: 400–1 400 zł
Błędy oprogramowania infotainment lub kamer 360 Umiarkowane
softwaremultimedia

Pierwsze egzemplarze nowych modeli często wymagają aktualizacji modułów komfortu i multimediów.

Spadek wydajności ładowania DC po wielu szybkich sesjach Monitoruj
📍 30 000–120 000 bateriaDC

Przy częstym szybkim ładowaniu i wysokiej temperaturze bateria może ograniczać moc, jeśli układ termiczny nie zdąży schłodzić pakietu.

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Chery Omoda E5.

Inne podobne auta

Inne wersje Omoda E5 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Chery Omoda E5 61.1 kWh 2024 (I)

Jaki realny zasięg ma Chery Omoda E5 61.1 kWh?

W mieście i przy łagodnej pogodzie można liczyć na około 350–400 km. Na autostradzie zimą realny zasięg spada zwykle do 230–280 km.

Czy Omoda E5 ma pompę ciepła?

Na wielu rynkach podstawowa specyfikacja nie podaje pompy ciepła jako standardu, dlatego przyjęliśmy konserwatywnie brak tej opcji w bazowym trimie 61.1 kWh.

Jak szybko ładuje się Omoda E5?

AC do 11 kW pozwala na pełne ładowanie w około 6,5 godziny, a DC do 110 kW umożliwia typowe ładowanie 10–80% w około 30–35 minut.

Czy bateria LFP w Omodzie E5 jest trwała?

Tak, akumulatory LFP zwykle dobrze znoszą częste ładowanie do pełna i są mniej wrażliwe na przyspieszoną degradację niż część chemii NMC.

Jakie są typowe koszty serwisu Omody E5?

Najczęściej płaci się za filtr kabinowy, płyn hamulcowy, serwis klimatyzacji oraz okresową diagnostykę układu wysokiego napięcia. To zwykle mniej niż w SUV-ie benzynowym o podobnej mocy.

Czy Omoda E5 nadaje się na długie trasy?

Da się nią podróżować, ale trzeba zaakceptować przeciętną moc ładowania DC i spadek zasięgu przy szybkiej jeździe autostradowej.

Czy Omoda E5 ma klasyczną skrzynię biegów?

Nie, zastosowano jednobiegową przekładnię redukcyjną typową dla samochodów elektrycznych.

Na co uważać przy zakupie używanej Omody E5?

Warto sprawdzić historię aktualizacji oprogramowania, kondycję baterii trakcyjnej, stan tarcz hamulcowych oraz czy auto nie ma problemów z ładowaniem AC/DC.

Czy Omoda E5 ma napęd na cztery koła?

Nie, wersja 61.1 kWh korzysta z jednego silnika przy przedniej osi i napędu FWD.

Czy warto ładować Omodę E5 codziennie do 100%?

Przy chemii LFP nie jest to tak problematyczne jak w wielu innych EV, ale na dłuższą metę nadal najlepiej dopasować poziom ładowania do codziennych potrzeb.

Źródła i metodologia

OMODA & JAECOO Polska — OMODA E5 — Oficjalna polska strona modelu z podstawową specyfikacją.
EV Database — Omoda E5 specs — Niezależne dane o zasięgu, ładowaniu i efektywności.
EVSpecs — Omoda E5 tech specs — Dane techniczne i wymiary na podstawie materiałów producenta.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 10 maja 2026.