AutoKarma.pl Audi Q8 e-tron GE 55 quattro 408 KM (2023–dziś)

Audi Q8 e-tron (GE) 55 quattro 408 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Audi Q8 e-tron 55 quattro to dopracowany, bardzo cichy i naprawdę komfortowy SUV premium, który po liftingu dostał lepszą baterię i sensowniej wygląda w codziennym użyciu niż dawny e-tron 55. Nadal jednak pozostaje dużym, ciężkim Audi, więc kupuje się go dla jakości podróżowania i prestiżu, a nie dla rekordowej efektywności czy taniej eksploatacji.

Audi Q8 e-tron GE 2023 — widok boczny
408 KMMoc
5.6 s0–100 km/h
582 kmZasięg WLTP
~2 910 złKoszt posiadania / rok
7.5
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.4
Koszty utrzymania5.8
Trwałość8.1
Likwidność7.0
Utrzymanie wartości6.7
Design i wygląd8.7
Prestiż i emocje8.9

Audi Q8 e-tron 55 quattro 408 KM 2023 (GE) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

Q8 e-tron 55 quattro to w praktyce dopracowana, poliftingowa wersja samochodu znanego wcześniej jako Audi e-tron. Największą zmianą jest większa bateria 106 kWh netto, dzięki której auto stało się bardziej sensowne poza miastem i przestało być tylko bardzo wygodnym elektrykiem do krótkich odcinków. Nadal nie jest to mistrz efektywności, ale różnica względem starszej odmiany 55 jest odczuwalna w codziennym użytkowaniu.

Największe wrażenie robi sposób, w jaki to Audi podróżuje. Kabina jest bardzo dobrze wyciszona, zawieszenie wybiera nierówności z klasą, a dwa silniki dają płynne, pewne przyspieszenie bez szarpania i bez teatru. 408 KM oraz 664 Nm sprawiają, że Q8 e-tron 55 przyspiesza zdecydowanie szybciej, niż sugerowałaby masa auta, ale najważniejsze jest raczej poczucie lekkości w normalnej jeździe niż sportowe emocje.

Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że to nie jest tani elektryk w eksploatacji. Sam napęd wysokiego napięcia jest prostszy niż duży silnik benzynowy czy diesel, ale nadal płacisz za Audi premium: duże opony, duże hamulce, ewentualną pneumatykę, szerokie felgi, drogie elementy nadwozia i zaawansowaną elektronikę. W dodatku masa własna około 2,6 t i napęd quattro oznaczają, że to auto potrafi szybko zjadać ogumienie, jeśli kierowca lubi częste mocne starty.

Na rynku wtórnym Q8 e-tron 55 ma sens zwłaszcza dla kierowcy, który docenia ciszę, jakość wnętrza i premium feeling bardziej niż samą tabelkę z Wh/km. Przed zakupem trzeba obowiązkowo sprawdzić stan baterii HV, historię ładowania DC, pracę pneumatyki, kondycję hamulców przy miejskiej eksploatacji oraz komplet aktualizacji i kampanii serwisowych. Dobrze utrzymany egzemplarz potrafi być świetnym rodzinnym BEV do miasta, obwodnicy i spokojniejszych tras, ale zaniedbany szybko przypomni, że to nie jest tani samochód popularny.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Masz ładowanie AC w domu lub pracy i szukasz bardzo komfortowego elektrycznego SUV-a premium do codziennej jazdy, miasta i regularnych tras średniego dystansu.
  • Najważniejsze są dla Ciebie wyciszenie, jakość kabiny, płynność jazdy i poczucie dojrzałości auta, a nie rekordowa efektywność w przeliczeniu na kWh.
  • Chcesz napędu quattro i przewidywalnego zachowania zimą, ale nie potrzebujesz sportowego charakteru ani ostrego setupu zawieszenia.
  • Akceptujesz koszty segmentu premium i rozumiesz, że największe rachunki w takim aucie wynikają częściej z masy, opon, pneumatyki i elektroniki niż z samego napędu EV.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Regularnie jeździsz bardzo długie odcinki autostradowe i oczekujesz efektywności oraz szybkiego ładowania na poziomie najnowszych platform 800 V.
  • Szukasz możliwie taniego w utrzymaniu elektryka, a nie ciężkiego SUV-a premium z drogimi częściami, oponami i robocizną.
  • Nie masz wygodnego ładowania w domu albo pracy i liczysz, że duża bateria sama rozwiąże wszystkie problemy codziennego użytkowania EV.
  • Wolisz lżejszy, bardziej zwinny samochód, bo Q8 e-tron stawia na majestatyczny komfort i stabilność, a nie na lekkość czy sportowe wrażenia.
Konkurenci do rozważenia
BMW iX xDrive40
Nowocześniejsza platforma EV i bardziej świeży charakter, ale mniej klasyczne wnętrze i dla części kierowców gorsza ergonomia niż w Audi.
Mercedes EQE SUV 350 4Matic
Bardzo mocny rywal premium z nowszą techniką i wyższą efektywnością, lecz zwykle droższy na rynku wtórnym i niekoniecznie tak intuicyjny.
Jaguar I-Pace EV400 AWD
Ciekawszy w prowadzeniu i bardziej oryginalny stylistycznie, ale zwykle mniej praktyczny i bardziej kapryśny pod względem elektroniki oraz serwisu.
Tesla Model X Long Range
Wyraźnie mocniejsza infrastruktura software i ładowania, ale zupełnie inny charakter wnętrza i większa loteria jakości wykonania niż w Audi.

Audi Q8 e-tron 55 quattro jest propozycją dla kierowcy, który chce bardzo wygodnego elektrycznego SUV-a premium do codziennej jazdy, rodzinnych obowiązków i tras średniego dystansu bez ciągłego stresu o zasięg. Największe atuty tej wersji to ogromna poprawa użyteczności względem starego e-trona, świetne wyciszenie, dojrzały charakter i naprawdę dobra jakość wnętrza. Z drugiej strony to wciąż auto ważące ponad 2,5 tony, z segmentu premium i z pneumatycznym zawieszeniem, więc koszty opon, hamulców, zawieszenia i napraw blacharsko-lakierniczych pozostają wysokie. Jeśli profil jazdy i budżet są zgodne z tym charakterem, Q8 e-tron 55 jest jednym z najbardziej komfortowych używanych BEV premium na rynku.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 17 kwietnia 2026 · Dane: 17 kwietnia 2026

Audi Q8 e-tron 55 quattro 408 KM 2023 (GE) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Ładowanie (energia)
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje ładowanie, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych. Przyjęto cenę energii 1,20 zł/kWh (mix ładowania domowego ~70% i publicznego AC). DC podwyższa koszt do ~2,50 zł/kWh.

Plusy
  • Bardzo wysoki komfort jazdy i świetne wyciszenie sprawiają, że Q8 e-tron 55 quattro nadal należy do czołówki dużych elektrycznych SUV-ów premium pod względem podróżowania.
  • Po liftingu większa bateria 106 kWh netto realnie poprawiła użyteczność modelu i pozwala traktować to auto znacznie poważniej na trasach średniego dystansu.
  • Napęd quattro i 408 KM dają pewność trakcji, płynne przyspieszenie i wystarczający zapas mocy bez potrzeby wchodzenia w ekstremalną wersję SQ8.
  • Kabina jest dobrze wykonana, ergonomiczna i bardziej klasycznie audiowska niż futurystyczna, co wielu kierowców uzna za zaletę po przesiadce z innych EV.
  • Brak silnika spalinowego eliminuje olej silnikowy, rozrząd, świece i osprzęt typowy dla dużych benzyn czy diesli, więc sam napęd HV jest relatywnie prosty w obsłudze.
Minusy
  • To nadal bardzo ciężki SUV premium, więc koszty opon, hamulców, zawieszenia i ewentualnych napraw blacharsko-lakierniczych pozostają wysokie.
  • Efektywność energetyczna jest poprawiona względem starego e-trona, ale dalej nie imponuje na tle nowszych, lżejszych i nowocześniejszych konstrukcji EV.
  • Pneumatyka i rozbudowana elektronika komfortu poprawiają odbiór auta, ale w starszym egzemplarzu mogą stać się źródłem kosztownych napraw.
  • Masa ponad 2,5 tony sprawia, że nawet przy spokojnej jeździe elementy eksploatacyjne podwozia i ogumienia żyją cięższym życiem niż w lżejszych BEV.
  • Na bardzo długich trasach auto przegrywa z nowszymi platformami 800 V pod względem szybkości ładowania i ogólnej efektywności energetycznej.

Osiągi Audi Q8 e-tron 55 quattro 408 KM 2023 (GE) — przyspieszenie i prędkość

5,6 s do 100 km/h w aucie tej wielkości daje naprawdę mocny zapas przy wyprzedzaniu i ruszaniu, ale największe wrażenie robi płynność oraz kultura oddawania mocy, nie sam sprint.

0–100 km/h5.6 s
Prędkość maksymalna200 km/h
Moc silnika el.408 KM (szczytowa)
Moment silnika el.664 Nm (od 0 obr/min)

Dane techniczne Audi Q8 e-tron 55 quattro 408 KM 2023 (GE)

Silnik i napęd
Silnik / kodElektryczny · 2x ASM
Moc / moment408 KM · 664 Nm
RozrządBrak — silnik elektryczny
Skrzynia / napędAutomatyczna 1-biegowy (1-biegowa przekładnia redukcyjna) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · GE
Dł. / szer. / wys.4915 / 1937 / 1633 mm · masa 2585 kg
Bagażnik569 l (złożone: 1637 l)

Zasięg i ładowanie Audi Q8 e-tron 55 quattro 408 KM 2023 (GE)

🔋

WLTP do 582 km wygląda bardzo dobrze na papierze, a EV Database podaje realny zasięg około 505 km w średnich warunkach. Zimą i na autostradzie trzeba jednak liczyć się z wynikiem bliżej 365–430 km.

Pojemność baterii114.00 kWh (brutto) · 106.00 kWh (netto)
Zasięg WLTP582 km
Zasięg realny (lato)~505 km
Zasięg realny (zima)~353 km (–30% w niskich temperaturach)
Ładowanie AC11.00 kW · ~11.5 h (10–100%)
Ładowanie DC (max)170.0 kW · ~31 min (10–80%)
Typ gniazdaCCS
Pompa ciepłaTak — poprawia zasięg zimą

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Audi Q8 e-tron 55 quattro 408 KM 2023 (GE)

Silnik elektryczny nie wymaga oleju silnikowego ani rozrządu. W praktyce trzeba pilnować płynu hamulcowego, chłodzenia układu HV, filtrów kabinowych, stanu akumulatora 12V oraz oleju w przekładniach redukcyjnych.

Olej silnikowyBrak — silnik elektryczny nie wymaga oleju
Olej skrzyni1.8 l · Audi G 052 145 S2 / olej przekładni redukcyjnej quattro EV

Harmonogram serwisu Audi Q8 e-tron 55 quattro 408 KM 2023 (GE) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Audi Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Przegląd ogólny EV + diagnostyka HV 2 lata 30 000 480 zł 880 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 200 zł 390 zł
Mikrofiltr kabinowy 2 lata 1 rok(u) 150 zł 290 zł
Serwis klimatyzacji + odgrzybianie 2 lata 2 rok(u) 280 zł 520 zł
Olej przekładni redukcyjnych „Dożywotni" 120 000 780 zł 1450 zł
Płyn chłodzący układu HV i baterii 5 lata 5 rok(u) 420 zł 780 zł
Akumulator 12V pomocniczy „Dożywotni" 4 rok(u) 650 zł 1100 zł
Kontrola pneumatyki i kalibracja zawieszenia „Dożywotni" 60 000 380 zł 780 zł
Klocki hamulcowe przód „Dożywotni" 70 000 980 zł 1700 zł
Tarcze hamulcowe przód „Dożywotni" 120 000 1850 zł 3300 zł

Niezawodność Audi Q8 e-tron 55 quattro 408 KM 2023 (GE) — ocena według układów

napęd elektryczny quattro8.1/10 · Dwa silniki i przekładnie redukcyjne są mechanicznie prostsze od klasycznego dużego SUV-a spalinowego. Najważniejsze jest, czy auto nie ma historii kolizji HV i czy ładowanie działa bez zastrzeżeń.
bateria HV i termika7.6/10 · Większa bateria poprawiła użyteczność auta, ale kondycję pakietu i sprawność chłodzenia trzeba sprawdzić przed zakupem. To główny element ryzyka finansowego w każdym używanym BEV premium.
pneumatyka i zawieszenie6.4/10 · Pneumatyka daje świetny komfort, ale w dużym i ciężkim SUV-ie premium pozostaje jednym z bardziej kosztownych punktów potencjalnych napraw poza gwarancją.
hamulce i podwozie7.0/10 · Rekuperacja pomaga oszczędzać klocki, ale masa auta obciąża opony, geometrię i elementy podwozia. Profilaktyka hamulców przy spokojnej jeździe ma duże znaczenie.
elektronika pokładowa7.1/10 · Audi ma rozbudowany pakiet elektroniki komfortu i bezpieczeństwa, który zwykle działa dobrze, lecz ewentualne drobne awarie czy aktualizacje potrafią kosztować więcej niż w autach popularnych.
nadwozie i wnętrze8.0/10 · Kabina i jakość montażu są mocnym punktem modelu, ale przy zakupie trzeba skontrolować stan wnętrza, ślady napraw blacharskich oraz działanie wszystkich funkcji wyposażenia premium.

Typowe usterki Audi Q8 e-tron 55 quattro 408 KM 2023 (GE) — co się psuje i ile kosztuje

Pneumatyczne zawieszenie po latach może generować wysokie rachunki Umiarkowane
📍 70 000–200 000 pneumatykazawieszeniepremium

Duża masa auta i segment premium oznaczają, że miechy, kompresor oraz osprzęt pneumatyki trzeba traktować jako potencjalnie kosztowny punkt kontroli przed zakupem. Objawy to opadanie po postoju, nierówna wysokość lub głośniejsza praca kompresora.

🔧 Koszt naprawy: 2 500–12 000 zł
Spadek zasięgu zimą i przy szybkiej jeździe autostradowej jest odczuwalny mimo dużej baterii Monitoruj
zasięgzimaautostrada

To nie awaria, tylko cecha użytkowa dużego, ciężkiego SUV-a EV. Nawet z baterią 106 kWh netto szybka jazda i niska temperatura wyraźnie obniżają realny zasięg względem WLTP.

Hamulce mogą korodować i wymagać profilaktyki przy jeździe głównie na rekuperacji Umiarkowane
📍 15 000–120 000 hamulcerekuperacjakorozja

Mocna rekuperacja wydłuża życie klocków, ale jednocześnie sprzyja korozji tarcz i zapiekaniu prowadnic, jeśli auto jeździ głównie spokojnie po mieście. W ciężkim SUV-ie premium zaniedbanie tego tematu szybko kończy się dużym rachunkiem.

🔧 Koszt naprawy: 450–3 200 zł
Stan baterii HV i realne tempo ładowania DC trzeba zweryfikować przed zakupem Umiarkowane
📍 60 000–250 000 bateria HVładowanie DCdiagnostyka

Sam napęd Audi bywa trwały, ale kupujący używany egzemplarz powinien obowiązkowo sprawdzić zdrowie pakietu HV, historię szybkiego ładowania, kampanie serwisowe i brak powypadkowych napraw w strefach wysokiego napięcia.

🔧 Koszt naprawy: 800–5 000 zł
Elektronika komfortu i wyposażenie premium potrafią podnosić koszty drobnych napraw Monitoruj
📍 40 000–200 000 elektronikakomfortpremium

Duże Audi ma dużo modułów, czujników i osprzętu komfortowego. Usterki nie muszą unieruchamiać auta, ale potrafią być irytujące i drogie w diagnostyce poza gwarancją.

🔧 Koszt naprawy: 300–3 500 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Audi Q8 e-tron.

Inne podobne auta

Inne wersje Q8 e-tron oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Audi Q8 e-tron 55 quattro 408 KM 2023 (GE)

Jaki realny zasięg ma Audi Q8 e-tron 55 quattro?

W przeciętnych warunkach mieszanych realnie warto liczyć około 480–505 km. Na autostradzie i zimą wynik spada wyraźnie niżej, często w okolice 365–430 km zależnie od temperatury, prędkości i obciążenia auta.

Ile trwa ładowanie Audi Q8 e-tron 55 quattro?

Przy AC 11 kW pełne ładowanie dużej baterii trwa około 11,5 godziny. Na szybkiej ładowarce DC producent deklaruje 10–80% w około 31 minut przy mocy maksymalnej do 170 kW.

Czy Audi Q8 e-tron 55 quattro ma pompę ciepła?

Tak, w tej wersji pompa ciepła jest elementem bardzo ważnym dla codziennej efektywności zimą. Nie czyni auta odpornym na spadek zasięgu, ale pomaga utrzymać bardziej przewidywalne wyniki niż w starszych elektrykach bez takiego wsparcia.

Czy Q8 e-tron 55 nadaje się na długie trasy?

Tak, znacznie bardziej niż dawny e-tron 55. Nadal jednak jest to duży i ciężki SUV, więc pod względem efektywności i szybkości ładowania przegrywa z nowszymi konstrukcjami 800 V. Na trasy średniego dystansu sprawdza się bardzo dobrze, na ekstremalnie długie przeloty są lepsi rywale.

Na co uważać przy zakupie używanego Audi Q8 e-tron 55?

Najważniejsze są kondycja baterii HV, realne tempo ładowania DC, stan pneumatyki, komplet kampanii serwisowych, ślady napraw powypadkowych w strefach wysokiego napięcia oraz zużycie hamulców i opon. W aucie premium historia serwisowa ma większą wartość niż w tańszych modelach.

Czy Audi Q8 e-tron 55 jest drogie w serwisie?

Sama obsługa napędu elektrycznego jest prostsza niż w dużym SUV-ie spalinowym, bo odpada olej silnikowy, rozrząd i świece. Nadal jednak płacisz za segment premium: duże opony, duże hamulce, zawieszenie pneumatyczne, elektronikę i koszt robocizny Audi.

Audi Q8 e-tron 55 czy BMW iX xDrive40?

BMW jest nowsze konstrukcyjnie i zwykle bardziej efektywne energetycznie, ale Audi kontruje bardziej klasycznym wnętrzem, bardzo wysokim komfortem i dla wielu kierowców bardziej intuicyjną ergonomią. Wybór zależy od tego, czy bardziej cenisz technologiczną świeżość, czy komfortowe premium w stylu Audi.

Czy masa ponad 2,5 tony jest odczuwalna?

Tak, ale głównie w kosztach eksploatacyjnych i przy ostrzejszej jeździe, nie w codziennym komforcie. W normalnym użytkowaniu Audi bardzo skutecznie maskuje wagę, natomiast hamulce, opony i podwozie wiedzą o tej masie doskonale.

Czy warto dopłacić do SQ8 e-tron zamiast 55 quattro?

Dla większości kierowców nie. Wersja 55 quattro już daje bardzo dobre osiągi, a SQ8 zwiększa koszty zakupu i potencjalnie utrzymania, nie poprawiając proporcjonalnie codziennej użyteczności. 55 jest bardziej racjonalnym sweet spotem w gamie.

Czy Q8 e-tron 55 trzyma wartość?

Lepiej niż anonimowe EV, bo pomaga marka premium i dopracowane wnętrze, ale wciąż mówimy o szybko starzejącym się segmencie elektryków. Dla odsprzedaży kluczowe będą: stan baterii, historia ładowania, komplet serwisu i ogólny brak przygód blacharskich.

Źródła i metodologia

Audi Q8 e-tron | Audi Polska — Oficjalna karta modelu Audi Q8 e-tron z pozycjonowaniem auta, zakresem wyposażenia i danymi katalogowymi dla rynku europejskiego.
EV Database — Audi Q8 SUV e-tron 55 quattro — Niezależne źródło dla użytecznej pojemności baterii 106 kWh, realnego zasięgu, ładowania AC/DC, masy i wymiarów wersji 55 quattro.
Wikipedia — Audi Q8 e-tron — Ogólny kontekst modelu, historia zmiany nazwy z Audi e-tron na Q8 e-tron oraz potwierdzenie architektury i pozycjonowania modelu.
Carwow — Audi Q8 e-tron review — Źródło pomocnicze dla praktyczności, komfortu i codziennego charakteru dużego elektrycznego SUV-a premium.
Parkers — Audi Q8 e-tron review — Recenzja rynku brytyjskiego przydatna do oceny komfortu, realnej użyteczności i odbioru modelu po liftingu.
Auto Express — Audi Q8 e-tron review — Komentarze o komforcie, osiągach, zasięgu oraz porównania z konkurencją premium w klasie dużych elektrycznych SUV-ów.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne AutoKarma.pl na podstawie danych producenta, EV Database i praktyki eksploatacji ciężkich elektrycznych SUV-ów premium.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 17 kwietnia 2026.