AutoKarma.pl Volkswagen Touareg CR 3.0 TSI V6 340 KM (2018–dziś)

Volkswagen Touareg (CR) 3.0 TSI V6 340 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

Volkswagen Touareg CR 3.0 TSI 340 KM jest odmianą dla kierowcy, który nie potrzebuje diesla do nabijania kilometrów, ale nadal chce dużego, bardzo dojrzałego SUV-a premium z mocnym zapasem osiągów i kulturą pracy, której czterocylindrowe alternatywy po prostu nie dają. Benzynowe V6 pasuje do charakteru Touarega zaskakująco naturalnie: daje ciszę, płynność i natychmiastową reakcję, a automat ZF 8HP oraz 4Motion składają to w naprawdę harmonijny układ.

Volkswagen Touareg CR 2019 — widok boczny
340 KMMoc
5.9 s0–100 km/h
9.1 lSpalanie /100km
~13 889 złKoszt posiadania / rok
7.2
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.6
Koszty utrzymania4.9
Trwałość7.8
Likwidność7.2
Utrzymanie wartości7.1
Design i wygląd8.3
Prestiż i emocje8.1

Volkswagen Touareg 3.0 TSI V6 340 KM 2019 (CR) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

Największą zaletą Touarega 3.0 TSI jest to, jak naturalnie ten silnik pasuje do charakteru samochodu. Duży SUV klasy premium nie musi udawać sportowca, ale powinien ruszać i przyspieszać bez wysiłku, bez hałasu i bez typowej dla słabszych napędów nerwowości. Benzynowe V6 robi to bardzo dobrze: pracuje miękko, reaguje szybko i sprawia, że nawet codzienna jazda po mieście lub spokojnej obwodnicy wydaje się bardziej luksusowa niż w odmianach czterocylindrowych.

Wersja 340-konna nie jest może najbardziej rozsądną pozycją w excelu, ale za kierownicą łatwo zrozumieć jej sens. Touareg waży ponad dwie tony, więc mocny i elastyczny silnik robi różnicę nie tylko przy wyprzedzaniu, lecz także przy zwykłej jeździe z kompletem pasażerów oraz bagażem. Dobre zestrojenie z ZF 8HP sprawia, że auto nie szarpie, nie poluje na bieg i zachowuje dokładnie ten rodzaj płynności, którego oczekuje się po dużym SUV-ie premium.

W praktyce główną ceną za ten komfort jest spalanie oraz koszty eksploatacji typowe dla segmentu premium. Touareg 3.0 TSI nie jest samochodem dla kogoś, kto po zakupie chce ciąć wydatki na oleju, odkładać serwis skrzyni albo udawać, że ciężki SUV na szerokich kołach będzie tani w utrzymaniu. To auto trzeba kupować z odpowiednim budżetem na paliwo, hamulce, ogumienie i porządną profilaktykę techniczną.

Na rynku wtórnym benzynowe V6 ma jednak kilka bardzo mocnych argumentów. Dla kierowcy jeżdżącego sporo po mieście lub na krótszych trasach unika części ryzyk charakterystycznych dla współczesnego diesla z DPF-em i SCR-em, a przy tym zachowuje pełen premium-charakter Touarega. Jeśli potrzebujesz dużego SUV-a dla rodziny, wyjazdów i codziennego komfortu, ale nie robisz przebiegów pod diesla, Touareg CR 3.0 TSI 340 KM potrafi być bardzo sensownym, choć kosztownym w eksploatacji wyborem.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Chcesz dużego SUV-a premium z wyraźnie lepszą kulturą pracy niż w wersjach czterocylindrowych i nie zależy ci na dieslowej ekonomii przy długich trasach.
  • Jeździsz umiarkowane przebiegi albo sporo po mieście, więc benzynowe V6 lepiej pasuje do twojego profilu niż nowoczesny diesel z rozbudowanym układem emisji.
  • Doceniasz płynność, ciszę i natychmiastową reakcję na gaz bardziej niż samą tabelkową efektywność paliwową.
  • Masz budżet na serwis dużego premium-SUV-a i chcesz kupić Touarega przede wszystkim dla komfortu oraz dojrzałości całego układu napędowego.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Robisz bardzo duże przebiegi autostradowe i liczysz każdy litr paliwa, bo wtedy diesel V6 zwykle będzie rozsądniejszy finansowo.
  • Szukasz premium-SUV-a, ale z kosztami eksploatacji bliższymi popularnemu modelowi rodzinnemu, bo Touareg 3.0 TSI zdecydowanie do tej kategorii nie należy.
  • Kupujesz auto bez rezerwy na paliwo, szerokie opony, duże hamulce i regularny serwis automatu oraz napędu AWD.
  • Wierzysz, że mocne benzynowe V6 turbo w ciężkim SUV-ie wybaczy długie interwały olejowe i oszczędzanie na obsłudze — tu to bardzo zły pomysł.
Konkurenci do rozważenia
Audi Q7 55 TFSI quattro
Bliski techniczny krewniak o podobnym premium-charakterze, zwykle droższy za samą markę i częściej wybierany przez tych, którzy chcą mocniejszego efektu prestiżowego.
BMW X5 xDrive40i
Bardziej kierowcowy rywal z mocnym benzynowym sześciocylindrowcem, ale zwykle jeszcze droższy w zakupie i utrzymaniu.
Mercedes GLE 450 4MATIC
Bardzo komfortowa alternatywa dla osób stawiających na miękkość jazdy i luksusową atmosferę, zwykle za wyższą cenę wejścia.
Volvo XC90 B6 AWD
Rodzinny konkurent z mocnym naciskiem na bezpieczeństwo i praktyczność, ale bez tej samej kultury pracy klasycznego benzynowego V6.

Touareg CR 3.0 TSI 340 KM to jedna z najbardziej niedocenianych konfiguracji dla kierowcy, który chce premium-SUV-a kupowanego pod komfort, a nie pod kalkulator paliwowy. Benzynowe V6 pracuje kulturalnie, bardzo płynnie oddaje moc i świetnie współgra z klasycznym automatem, dzięki czemu Touareg prowadzi się ciężko i dojrzale, ale nigdy ociężale. W zamian trzeba zaakceptować spalanie wyraźnie dwucyfrowe w normalnym życiu, wysokie rachunki segmentu premium oraz fakt, że zaniedbanie serwisu przy nowoczesnym benzynowym V6 z turbo też potrafi szybko zaboleć. Jeśli jednak przebiegi są umiarkowane, a auto ma służyć bardziej do komfortowej jazdy niż do bicia trasowego rekordu zasięgu, 3.0 TSI bywa logiczniejszym wyborem niż diesel.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 1 maja 2026 · Dane: 1 maja 2026

Volkswagen Touareg 3.0 TSI V6 340 KM 2019 (CR) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Benzynowe V6 pracuje bardzo kulturalnie i znakomicie pasuje do dużego SUV-a premium, oferując płynność oraz ciszę wyraźnie lepszą niż słabsze konfiguracje.
  • 340 KM i 450 Nm zapewniają Touaregowi bardzo dobrą elastyczność, dzięki czemu auto nie sprawia wrażenia ciężkiego ani ospałego nawet przy pełnym obciążeniu.
  • Automat ZF 8HP i napęd AWD tworzą dojrzały, harmonijny zestaw nastawiony na komfort, płynne oddawanie mocy i pewność na co dzień.
  • Brak dieslowych tematów w rodzaju DPF-u czy AdBlue może być realną zaletą dla kierowcy, który jeździ umiarkowane przebiegi lub często porusza się po mieście.
  • Touareg CR nadal daje bardzo wysoki komfort, świetne wyciszenie i poczucie jakości zbliżone do bardziej prestiżowych rywali premium.
Minusy
  • Realne spalanie jest wysokie i w zwykłym użytkowaniu trzeba liczyć się z wyraźnie dwucyfrowymi wynikami, zwłaszcza w mieście.
  • Koszty serwisu, opon, hamulców i ogólnej eksploatacji pozostają typowo premium, więc to nie jest samochód dla oszczędnego użytkownika.
  • Nowoczesne benzynowe V6 turbo również nie lubi zaniedbań olejowych i odkładania profilaktyki, zwłaszcza w ciężkim aucie.
  • Zadbane egzemplarze są drogie, bo wersje benzynowe bywają rzadsze i interesujące dla osób unikających współczesnego diesla.
  • Gabaryty i masa Touarega sprawiają, że w ciasnym mieście nadal nie jest to samochód tak łatwy i bezstresowy jak mniejsze SUV-y premium.

Osiągi Volkswagen Touareg 3.0 TSI V6 340 KM 2019 (CR) — przyspieszenie i prędkość

5,9 s do 100 km/h w aucie tej wielkości bardzo dobrze pokazuje sens wersji 3.0 TSI: Touareg nie musi udawać sportowca, ale ma zawsze pod nogą zapas osiągów, który przekłada się na spokój i płynność jazdy.

0–100 km/h5.9 s
Prędkość maksymalna250 km/h
Moc przy obrotach340 KM przy 5300-6400
Moment przy obrotach450 Nm przy 1340-5300

Dane techniczne Volkswagen Touareg 3.0 TSI V6 340 KM 2019 (CR)

Silnik i napęd
Silnik / kod3.0 l Benzynowy · EA839 / DCB
Moc / moment340 KM · 450 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (Tiptronic 8HP) · AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · CR
Dł. / szer. / wys.4878 / 1984 / 1717 mm · masa 2060 kg
Bagażnik810 l (złożone: 1800 l)

Paliwo — wymagania i realne spalanie Volkswagen Touareg 3.0 TSI V6 340 KM 2019 (CR)

W realnym życiu rozsądnie liczyć zwykle około 10,5–13,2 l/100 km, a w mieście nawet więcej. To dużo, ale w zamian Touareg odwdzięcza się ciszą, kulturą pracy i brakiem typowo dieslowych kompromisów użytkowych.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika90 l
Spalanie WLTP śr.9.1 l/100 km
Realne spalanie10.5–13.2 l/100 km
Zasięg (szacowany)~681 km

Pojemności płynów i specyfikacje oleju Volkswagen Touareg 3.0 TSI V6 340 KM 2019 (CR)

Silnik 3.0 TSI najlepiej traktować olejem zgodnym z normą VW 508.00 / 509.00. Przy używanym egzemplarzu premium bezpieczniej skracać interwał do około 10 tys. km lub roku niż liczyć na maksymalny longlife.

Olej silnikowy (z filtrem)~7.2 l · VW 508.00 / 509.00 0W-20
Olej skrzyni8.0 l · ZF Lifeguard Fluid 8

Harmonogram serwisu Volkswagen Touareg 3.0 TSI V6 340 KM 2019 (CR) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg Volkswagen Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 10 000 780 zł 1380 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 160 zł 320 zł
Filtr kabinowy 30 000 15 000 150 zł 290 zł
Świece zapłonowe 60 000 60 000 520 zł 980 zł
Płyn hamulcowy DOT4 2 lata 2 rok(u) 180 zł 340 zł
Płyn chłodniczy 5 lata 120 000 340 zł 620 zł
Olej skrzyni ZF 8HP „Dożywotni" 60 000 1350 zł 2300 zł
Olej transfer case + dyferencjały 4Motion „Dożywotni" 60 000 950 zł 1750 zł
Serwis układu dolotowego / kontrola odmy „Dożywotni" 90 000 450 zł 900 zł
Tarcze + klocki przód „Dożywotni" 50 000 1650 zł 2950 zł

Niezawodność Volkswagen Touareg 3.0 TSI V6 340 KM 2019 (CR) — ocena według układów

silnik 3.0 TSI V67.4/10 · Benzynowe V6 daje bardzo wysoki komfort pracy, ale wymaga uczciwej profilaktyki olejowej i rozsądnego serwisowania jak każdy mocny turbodoładowany motor premium.
ZF 8HP i 4Motion7.8/10 · Bardzo dojrzały układ napędowy, pod warunkiem traktowania go jako zestawu wymagającego regularnego serwisu płynów eksploatacyjnych.
układ chłodzenia i osprzęt7.3/10 · W ciężkim SUV-ie premium chłodzenie wymaga uwagi, ale przy normalnej profilaktyce nie jest to słaby punkt nie do opanowania.
zawieszenie, hamulce i podwozie7.1/10 · Solidna baza, lecz masa własna i duże koła oznaczają, że koszty części oraz robocizny będą wyższe niż w popularnych SUV-ach.
elektronika komfortu7.4/10 · Rozbudowane wyposażenie Touarega CR potrafi generować drogie drobiazgi, dlatego pełna diagnostyka przed zakupem ma duży sens.
wnętrze i jakość premium8.4/10 · Touareg bardzo dobrze trzyma poziom kabiny, wyciszenia i ogólnego poczucia solidności, dzięki czemu nadal sprawia wrażenie auta wysokiej klasy.

Typowe usterki Volkswagen Touareg 3.0 TSI V6 340 KM 2019 (CR) — co się psuje i ile kosztuje

Zużycie paliwa i nagrzewanie w ruchu miejskim Monitoruj
spalaniemiastobenzyna

Touareg 3.0 TSI daje świetną kulturę pracy, ale nie ukrywa swojej masy i pojemności. Krótkie odcinki oraz miasto szybko podbijają spalanie i sprawiają, że ekonomia schodzi na dalszy plan.

Profilaktyka olejowa silnika EA839 Umiarkowane
📍 50 000–250 000 olejEA839serwis

Mocne benzynowe V6 turbo nie lubi przeciągania interwałów olejowych. Regularna wymiana oleju i uważna obserwacja pracy silnika są ważniejsze niż wiara w papierowy longlife.

🔧 Koszt naprawy: 700–4 000 zł
ZF 8HP i 4Motion wymagają normalnego serwisu Umiarkowane
📍 60 000–240 000 ZF 8HP4MotionAWD

Automat i napęd AWD to mocne strony Touarega, ale tylko wtedy, gdy mają historię wymian oleju. Zaniedbanie tych układów potrafi mocno podbić koszt wejścia po zakupie.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–9 600 zł
Układ chłodzenia i osprzęt benzynowego V6 Monitoruj
📍 80 000–220 000 chłodzenietermostatpompa

W dużym, ciężkim SUV-ie warto bardzo dokładnie sprawdzać temperaturę pracy, szczelność układu chłodzenia i stan osprzętu. Ignorowanie drobnych objawów może szybko skończyć się większym wydatkiem.

🔧 Koszt naprawy: 800–4 800 zł
Zawieszenie, hamulce i masa własna Monitoruj
📍 70 000–240 000 zawieszeniehamulcemasa

Touareg CR pozostaje ciężkim SUV-em premium. Tuleje, amortyzatory, duże hamulce i szerokie opony są elementami, które trzeba uczciwie wkalkulować w eksploatację.

🔧 Koszt naprawy: 1 000–7 000 zł
Pneumatyka i wyposażenie komfortowe w bogatych egzemplarzach Monitoruj
📍 80 000–220 000 pneumatykakomfortpremium

Bogatsze sztuki trzeba sprawdzić pod kątem poziomowania, kompresora i działania komfortowych dodatków. W aucie klasy premium takie rzeczy rzadko są tanie.

🔧 Koszt naprawy: 1 200–10 000 zł
Elektronika komfortu i multimedia Monitoruj
📍 50 000–220 000 elektronikamultimedia

Systemy kamer, asystenci, multimedia i wyposażenie kabiny warto sprawdzić równie dokładnie jak mechanikę, bo drobne usterki w premium-SUV-ie szybko stają się kosztowną irytacją.

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące Volkswagen Touareg.

Inne podobne auta

Inne wersje Touareg oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o Volkswagen Touareg 3.0 TSI V6 340 KM 2019 (CR)

Ile pali Volkswagen Touareg CR 3.0 TSI 340 KM w praktyce?

W realnym użytkowaniu rozsądnie liczyć zwykle około 10,5–13,2 l/100 km, a w mieście często więcej. To cena za masę auta, napęd AWD i benzynowe V6.

Czy Touareg 3.0 TSI jest lepszy od 3.0 TDI?

To zależy od profilu jazdy. Jeśli robisz umiarkowane przebiegi i sporo miasta, benzyna bywa logiczniejsza. Jeśli regularnie jeździsz dalekie trasy i liczysz zasięg oraz spalanie, diesel zwykle ma przewagę.

Jaki olej do Volkswagena Touarega CR 3.0 TSI?

Najbezpieczniej trzymać normę VW 508.00 / 509.00. W używanym egzemplarzu rozsądnie skracać interwał do około 10 tys. km lub roku, zamiast maksymalnie przeciągać longlife.

Czy Touareg 3.0 TSI ma łańcuch rozrządu?

Tak, silnik 3.0 TSI V6 ma łańcuch rozrządu. To jednak nie zwalnia z pilnowania jakości oleju i historii serwisowej całego silnika.

Czy 340 KM w Touaregu robi realną różnicę?

Tak, bo przy masie ponad dwóch ton mocny benzynowy silnik daje nie tylko dobre osiągi, ale też codzienną płynność i spokój jazdy pod obciążeniem.

Na co uważać przy zakupie Touarega 3.0 TSI?

Na historię olejową silnika, serwis automatu ZF 8HP i 4Motion, stan chłodzenia, pracę osprzętu, ewentualną pneumatykę oraz sprawność elektroniki komfortu i multimediów.

Czy automat ZF 8HP w tej wersji jest trwały?

Tak, to jedna z najmocniejszych stron całej konfiguracji, ale tylko wtedy, gdy ktoś nie zaniedbał wymian oleju i podstawowej profilaktyki napędu.

Czy Touareg 3.0 TSI nadaje się do miasta?

Tak, w pewnym sensie nawet lepiej niż diesel, bo nie ma typowych kompromisów DPF/SCR. Trzeba jednak zaakceptować wysokie spalanie i duże gabaryty.

Touareg 3.0 TSI czy Audi Q7 55 TFSI?

Q7 daje podobną bazę techniczną i mocniejszy premium-wizerunek. Touareg częściej wygrywa chłodną logiką, bo oferuje podobny komfort i napęd bez aż takiej premii za znaczek.

Czy warto kupić Volkswagena Touarega CR 3.0 TSI 340 KM?

Tak, jeśli chcesz dużego, bardzo komfortowego SUV-a premium i masz budżet na jego utrzymanie. Nie, jeśli priorytetem są niskie koszty paliwa i eksploatacji.

Źródła i metodologia

Volkswagen Polska — Touareg — Oficjalna strona modelu z pozycjonowaniem Touarega jako dużego SUV-a klasy premium oraz bazowymi parametrami nadwozia i gamy silnikowej.
Volkswagen Polska — Cennik Touareg — Fabryczny punkt odniesienia dla pozycjonowania cenowego, wyposażenia i wariantów napędowych Touarega na polskim rynku.
Auto-Data — Volkswagen Touareg III (CR) 3.0 TSI 340 HP 4MOTION Tiptronic — Katalogowy punkt odniesienia dla osiągów, wymiarów, masy, pojemności zbiornika i podstawowych danych eksploatacyjnych wersji 3.0 TSI 340 KM.
Auto Express — Volkswagen Touareg review — Niezależny opis pozycji Touarega w segmencie premium, z naciskiem na komfort, prowadzenie i porównanie z niemieckimi rywalami.
Honest John — Volkswagen Touareg review — Źródło kontekstowe dla praktyki użytkowania dużego SUV-a klasy premium, kosztów eksploatacji oraz sensu zakupu na rynku wtórnym.
ADAC — Volkswagen Touareg — Niemiecki punkt odniesienia dla katalogowych danych modelu, ergonomii oraz charakteru użytkowego dużego Volkswagena.
Otomoto — Volkswagen Touareg rynek wtórny — Polski kontekst podaży i cen ofertowych używanych Touaregów, pomocny przy ocenie utrzymania wartości wersji benzynowej V6.
Spritmonitor — Touareg 3.0 TSI realne spalanie — Źródło pomocnicze dla realnego zużycia paliwa w ciężkim SUV-ie z benzynowym V6 i automatem.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych katalogowych, rynku wtórnego i praktyki użytkowania dużych SUV-ów premium z benzynowym V6 oraz automatem ZF.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 1 maja 2026.