AutoKarma.pl BMW X5 G05 M60i xDrive 530 KM (2018–dziś)

BMW X5 (G05) M60i xDrive 530 KM — serwis, niezawodność i koszty utrzymania

BMW X5 G05 M60i xDrive 530 KM jest odmianą dla kierowcy, który chce pełnego efektu dużego SUV-a premium z nowoczesnym V8 i nie zamierza sobie tłumaczyć, że wystarczyłaby spokojniejsza wersja. Oferuje świetne osiągi, bardzo mocną elastyczność i wysoki komfort codziennego użytkowania, ale wymaga budżetu godnego auta z segmentu topowych benzynowych BMW.

BMW X5 G05 2023 — widok boczny
530 KMMoc
4.3 s0–100 km/h
11.6 lSpalanie /100km
~18 183 złKoszt posiadania / rok
7.2
AUTOKARMA SCORE
1 — Słabo 10 — Świetnie
OCENA AUTOKARMA (70% RACJONALNE · 30% EMOCJE)
Niezawodność7.6
Koszty utrzymania3.3
Trwałość7.4
Likwidność7.9
Utrzymanie wartości7.6
Design i wygląd8.9
Prestiż i emocje9.4

BMW X5 M60i xDrive 530 KM 2023 (G05) opinie

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Analityk danych
Recenzja redakcji

Najmocniejszą stroną M60i jest sposób oddawania osiągów. 530 KM i 750 Nm nie służą tylko do jednego sprintu spod świateł, ale przede wszystkim do błyskawicznego budowania prędkości w każdych warunkach. Auto bardzo lekko przyspiesza od średnich prędkości, nie męczy się z kompletem pasażerów i daje poczucie zapasu, które trudno znaleźć w słabszych wersjach X5.

Jednocześnie ta odmiana nie traci rodzinnego i luksusowego charakteru modelu G05. Wnętrze pozostaje wygodne na długie trasy, dobrze wyciszone i praktyczne, a napęd xDrive pomaga przenieść ogromny moment na asfalt bez nerwowości. To ważne, bo kupujący M60i zwykle oczekuje nie tylko mocy, ale też pełnej użyteczności dużego premium SUV-a przez cały rok.

Z perspektywy używanego auta kluczowa jest jakość obsługi serwisowej. Silnik S68 nadal wymaga bardzo dobrego oleju, pilnowania termiki, regularnej kontroli układu chłodzenia i ostrożnego podejścia do egzemplarzy eksploatowanych wyłącznie na krótkich odcinkach. Zaniedbania nie zawsze wychodzą natychmiast, ale gdy już się ujawnią, koszty napraw bywają wysokie nawet jak na segment premium.

Na rynku wtórnym M60i trzeba kupować bardziej po historii niż po cenie. Dobrze utrzymany egzemplarz odwdzięczy się osiągami, kulturą pracy i prestiżem, ale auto pozornie atrakcyjne finansowo potrafi szybko zjeść oszczędność na pakiecie startowym, oponach, hamulcach i serwisie zapobiegawczym. To wersja świetna, ale tylko dla świadomego właściciela.

🎯 AutoKarma Spotlight — dla kogo to auto?
✓ Dobry wybór jeśli:
  • Chcesz dużego SUV-a premium z nowoczesnym V8, które daje wyraźnie więcej charakteru i elastyczności niż sześciocylindrowe wersje X5.
  • Akceptujesz wysokie koszty paliwa, opon, hamulców i serwisu w zamian za topową benzynową odmianę G05 po liftingu.
  • Szukasz jednego auta do rodziny, trasy i codziennej jazdy, ale bez rezygnacji z bardzo mocnych osiągów i wysokiej kultury pracy.
  • Kupujesz używane premium po historii i diagnostyce, a nie wyłącznie po najniższej cenie z ogłoszenia.
✕ Rozważ inne opcje jeśli:
  • Szukasz możliwie taniego w utrzymaniu SUV-a rodzinnego — M60i jest szybkie i dopracowane, ale zdecydowanie nie należy do tanich.
  • Jeździsz głównie po mieście i krótkich odcinkах, gdzie duże V8 biturbo będzie palić dużo i pracować w mniej korzystnych warunkach.
  • Nie chcesz ryzyka droższych napraw związanych z układem chłodzenia, zapłonem, osprzętem V8 i rozbudowanym wyposażeniem premium.
  • Wystarczyłaby ci спокойniejsza, более рациональная odmiana X5 — wtedy 40i albo 30d zwykle mają lepszy bilans kosztów do korzyści.
Konkurenci do rozważenia
Audi SQ7 4M 4.0 TFSI
Bardzo mocny konkurent dla kierowcy, który szuka podobnej mocy, dużego premium SUV-a i benzynowego V8 z pełnym napędem AWD.
Mercedes-AMG GLE 63 4MATIC+ V167
Jeszcze bardziej efektowna, ale zwykle również droższa i bardziej ostentacyjna alternatywa dla fana bardzo mocnych SUV-ów premium.
Porsche Cayenne S E3
Opcja dla kierowcy stawiającego bardziej na prowadzenie i sportowe zestrojenie kosztem części rodzinnej swobody X5.
BMW X5 G05 xDrive50e
Lepszy wybór dla kogoś, kto chce bardzo szybkie X5, ale z niższym spalaniem i większym sensem w codziennej jeździe mieszanej.

BMW X5 G05 M60i xDrive 530 KM to propozycja dla kupującego, który szuka w dużym SUV-ie czegoś więcej niż samej praktyczności i prestiżu znaczka. Ta wersja daje nowy silnik S68 z układem miękkiej hybrydy, świetną reakcję na gaz, bardzo mocną elastyczność i kulturę pracy, której nie zastąpi nawet bardzo dobre rzędowe sześć cylindrów. W praktyce M60i nie robi wrażenia tylko sprintem do setki, ale przede wszystkim tym, jak lekko rozpędza ciężkie X5 w średnim zakresie i jak spokojnie radzi sobie z obciążeniem, autostradą i szybkimi wyprzedzaniami. To nadal jednak pełnowymiarowe X5, a nie kapryśny samochód sportowy przebrany za rodzinne auto. Kabina pozostaje przestronna, dobrze wyciszona i bogato wyposażona, bagażnik nie cierpi przez układ napędowy, a xDrive pomaga realnie wykorzystać 530 KM w codziennej jeździe. Właśnie dlatego M60i ma sens dla kogoś, kto chce jednego samochodu do wszystkiego: rodzinnych wyjazdów, długich tras, miasta i okazjonalnej jazdy dla przyjemności. Ten balans między luksusem, osiągami i użytecznością jest jedną z największych zalet topowej odmiany X5 poniżej pełnego modelu M. Największy haczyk jest oczywisty: to nie jest wersja dla kierowcy liczącego każdą złotówkę po zakupie. Wysokie spalanie, kosztowne opony, hamulce, ubezpieczenie i profilaktyczny serwis układu V8 sprawiają, że nawet zadbany egzemplarz wymaga rezerwy finansowej. S68 ma lepszy punkt wyjścia niż dawne problematyczne BMW V8, ale nadal pracuje w gorącym, wysilonym środowisku i nie powinien być obsługiwany po kosztach ani na zbyt długich interwałach olejowych. Tu historia serwisowa i diagnostyka mają większe znaczenie niż atrakcyjna cena zakupu. Na rynku wtórnym X5 M60i najlepiej pasuje do świadomego fana mocnego premium, który wie, że wybiera emocje i bardzo wysoki komfort, a nie kompromis ekonomiczny. Dla takiego kierowcy ta wersja potrafi dać ogromną satysfakcję i bardzo szeroki zakres kompetencji. Dla kogoś, kto szuka po prostu dobrego dużego SUV-a do codziennej jazdy, rozsądniejsze finansowo pozostaną 40i albo 30d. Jeśli jednak budżet jest gotowy, a priorytetem jest nowoczesne V8 w dużym BMW, M60i jest jedną z najciekawszych propozycji w segmencie.

— Anna Piotrowska, Analityk danych
Opublikowano: 17 maja 2026 · Dane: 17 maja 2026

BMW X5 M60i xDrive 530 KM 2023 (G05) koszt utrzymania

🧮 Kalkulator kosztów rocznych
Dostosuj parametry do swojej sytuacji
15 000 km
Paliwo
Serwis (niezależny)
OC
AC
Razem rocznie
Szczegółowy harmonogram serwisu z cenami

Kalkulacja obejmuje paliwo, planowe serwisowanie wg harmonogramu producenta oraz OC. Bez AC i napraw awaryjnych.

Plusy
  • Nowy silnik S68 daje świetne osiągi i bardzo mocną elastyczność, które realnie czuć zarówno w mieście, jak i na autostradzie.
  • Kultura pracy nowoczesnego V8 wyraźnie podnosi odbiór auta i odróżnia M60i od nawet bardzo dobrych sześciocylindrowych odmian X5.
  • xDrive i ośmiobiegowy automat ZF dobrze radzą sobie z ogromnym momentem, więc auto pozostaje szybkie, ale też przewidywalne.
  • Kabina G05 po liftingu nadal robi bardzo dobre wrażenie jakością, wyciszeniem i ergonomią, więc to pełnoprawny rodzinny SUV premium.
  • Bagażnik i przestrzeń dla pasażerów nie cierpią na obecności topowego napędu, dzięki czemu M60i zachowuje codzienną praktyczność.
  • Na rynku wtórnym to jedna z najciekawszych propozycji dla kierowcy, który chce nowoczesne V8 bez wchodzenia w pełny ekstremizm wersji X5 M.
Minusy
  • Realne spalanie i koszty paliwa są wysokie nawet na tle segmentu premium, szczególnie przy jeździe miejskiej i dynamicznym stylu.
  • Zakup i utrzymanie wymagają dużej rezerwy finansowej, bo opony, hamulce, serwis i ubezpieczenie są wyraźnie droższe niż w słabszych wersjach.
  • Silnik V8 nadal wymaga uważnej profilaktyki olejowej i kontroli termiki, więc zaniedbany egzemplarz potrafi szybko zrobić się bardzo drogi.
  • To nadal ciężki SUV, więc mimo znakomitych osiągów nie zastąpi charakteru niższego i lżejszego auta sportowego.
  • Najtańsze egzemplarze z rynku mogą wyglądać kusząco, ale często oznaczają konieczność kosztownego pakietu startowego po zakupie.
  • Dla kierowcy, który nie potrzebuje V8, bardziej racjonalne odmiany X5 zwykle oferują podobną użyteczność przy znacznie niższych kosztach.

Osiągi BMW X5 M60i xDrive 530 KM 2023 (G05) — przyspieszenie i prędkość

4,3 s do 100 km/h robi wrażenie, ale jeszcze ważniejsze jest to, jak lekko M60i przyspiesza z wysokich prędkości i z pełnym obciążeniem rodzinnym.

0–100 km/h4.3 s
Prędkość maksymalna250 km/h
Moc przy obrotach530 KM przy 5500-6000
Moment przy obrotach750 Nm przy 1800-4600

Dane techniczne BMW X5 M60i xDrive 530 KM 2023 (G05)

Silnik i napęd
Silnik / kod4.4 l Hybrid · S68B44A
Moc / moment530 KM · 750 Nm
RozrządŁańcuch — brak planowej wymiany
Skrzynia / napędAutomatyczna 8-biegowy (ZF 8HP76 Steptronic Sport) · xDrive AWD
Wymiary i nadwozie
Nadwozie5-drzwiowy SUV · 5 miejsca · G05
Dł. / szer. / wys.4935 / 2004 / 1765 mm · masa 2420 kg
Bagażnik650 l (złożone: 1870 l)

Paliwo i wspomaganie mild-hybrid BMW X5 M60i xDrive 530 KM 2023 (G05)

W praktyce trzeba liczyć zwykle około 12,4–16,8 l/100 km. To uczciwa cena za 530 KM i charakter V8, ale только для kierowcy, który naprawdę akceptuje taki poziom kosztów.

Mild-Hybrid (MHEV) nie ładuje się z gniazdka — system 48V odzyskuje wyłącznie energię hamowania i wspomaga silnik spalinowy. Brak autonomicznego zasięgu elektrycznego.

Wymagane / zalecaneRON 95 min · RON 98 zalecane
Pojemność zbiornika83 l
Spalanie WLTP śr.11.6 l/100 km
Realne spalanie12.4–16.8 l/100 km
Zasięg (szacowany)~494 km
System MHEV48V — odzysk energii hamowania

Pojemności płynów i specyfikacje oleju BMW X5 M60i xDrive 530 KM 2023 (G05)

S68 potrzebuje około 10,75 l oleju zgodnego z BMW Longlife-01 FE 0W-30. W używanym M60i rozsądniej skracać interwał do 8–10 tys. km niż ufać maksymalnym wskazaniom longlife.

Olej silnikowy (z filtrem)~10.75 l · BMW Longlife-01 FE 0W-30
Olej skrzyni8.5 l · ZF Lifeguard Fluid 8

Harmonogram serwisu BMW X5 M60i xDrive 530 KM 2023 (G05) — interwały i koszty w Polsce

Czynność Interwał wg BMW Interwał zalecany Koszt niezal. Koszt ASO
Tarcze hamulcowe przód „Dożywotni" 60 000 2850 zł 4450 zł
Klocki hamulcowe przód „Dożywotni" 30 000 1550 zł 2550 zł
Płyn chłodniczy / kontrola układu chłodzenia 5 lata 80 000 720 zł 1320 zł
Olej dyferencjałów przód / tył „Dożywotni" 90 000 820 zł 1720 zł
Serwis transfer case / xDrive „Dożywotni" 70 000 980 zł 1980 zł
Olej skrzyni ZF 8HP „Dożywotni" 80 000 1650 zł 3050 zł
Płyn hamulcowy 2 lata 2 rok(u) 240 zł 390 zł
Świece zapłonowe 60 000 40 000 1300 zł 2200 zł
Filtr kabinowy 30 000 20 000 160 zł 330 zł
Filtr powietrza 60 000 30 000 240 zł 450 zł
Wymiana oleju silnikowego + filtr 30 000 10 000 1350 zł 2150 zł

Niezawodność BMW X5 M60i xDrive 530 KM 2023 (G05) — ocena według układów

silnik S68 V87.0/10 · Nowoczesny S68 ma lepszy punkt wyjścia niż starsze BMW V8, ale nadal wymaga krótkich interwałów i uczciwej profilaktyki termicznej.
skrzynia biegów8.3/10 · ZF 8HP bardzo dobrze radzi sobie z wysokim momentem, pod warunkiem regularnego serwisu olejowego.
napęd xDrive7.9/10 · AWD poprawia trakcję i użyteczność, ale w tak mocnej odmianie powinien być traktowany jak pełnoprawny układ serwisowy.
układ chłodzenia i osprzęt6.8/10 · To jeden z najważniejszych obszarów kontroli przy zakupie i późniejszym utrzymaniu M60i.
zawieszenie, hamulce i koła7.1/10 · Podwozie jest kompetentne, lecz masa oraz osiągi wyraźnie zwiększają koszt eksploatacji elementów zużywalnych.
nadwozie i wnętrze8.5/10 · Kabina G05 po liftingu bardzo dobrze się starzeje i nadal daje wysoki poziom jakości, wyciszenia oraz poczucia premium.

Typowe usterki BMW X5 M60i xDrive 530 KM 2023 (G05) — co się psuje i ile kosztuje

Układ chłodzenia i termika V8 wymagają regularnej kontroli Umiarkowane
📍 40 000–180 000 S68chłodzenieV8

Mocne V8 biturbo pracuje pod dużym obciążeniem cieplnym. Warto pilnować pomp, przewodów, szczelności oraz stabilności temperatur, bo ignorowanie drobnych objawów szybko podnosi rachunki.

🔧 Koszt naprawy: 1 500–9 500 zł
Świece, cewki i zapłon przy wysokim obciążeniu Umiarkowane
📍 50 000–160 000 zapłoncewkiświece

Przy tej mocy i temperaturach zużycie świec oraz cewek bywa szybsze niż w spokojniejszych wersjach. Objawy to nierówna praca, wypadanie zapłonów albo szarpanie pod obciążeniem.

🔧 Koszt naprawy: 1 100–3 600 zł
Jakość serwisu olejowego ma kluczowe znaczenie dla S68 Umiarkowane
📍 50 000–180 000 olejnagarS68

Zbyt długie interwały, słaby olej i częste krótkie odcinki pogarszają warunki pracy V8. W aucie używanym lepiej zakładać krótsze interwały niż liczyć na marketing longlife.

🔧 Koszt naprawy: 900–4 200 zł
Serwis skrzyni ZF 8HP i xDrive nie powinien być odkładany Umiarkowane
📍 70 000–220 000 ZF8HPxDriveAWD

Skrzynia, transfer case i dyferencjały są trwałe, ale w tak mocnej wersji wymagają profilaktycznej wymiany oleju. Zaniedbania wychodzą drożej niż regularny serwis.

🔧 Koszt naprawy: 1 800–9 800 zł
Hamulce i opony zużywają się szybciej przez moc i masę Monitoruj
📍 30 000–150 000 hamulceoponymasa

Duża masa własna i wysoka moc oznaczają ponadprzeciętne zużycie opon oraz drogich zestawów hamulcowych, szczególnie przy dynamicznej jeździe.

🔧 Koszt naprawy: 2 200–9 000 zł
Elektronika komfortu i bogate wyposażenie zwiększają budżet ryzyka Monitoruj
📍 80 000–220 000 elektronikakomfortADAS

M60i zwykle jest bogato wyposażone, a ewentualne problemy pneumatyki, kamer, audio lub asystentów podnoszą koszt doprowadzenia auta do wzorowego stanu.

🔧 Koszt naprawy: 900–9 500 zł

Powiązane materiały

Silnik, bagażnik, narzędzia i artykuły dotyczące BMW X5.

Inne podobne auta

Inne wersje X5 oraz konkurenci w tym segmencie.

Najczęstsze pytania o BMW X5 M60i xDrive 530 KM 2023 (G05)

Jaki olej do BMW X5 G05 M60i xDrive 530 KM?

Najbezpieczniej trzymać olej zgodny z BMW Longlife-01 FE 0W-30. Silnik S68 potrzebuje około 10,75 l z filtrem, a w używanym M60i rozsądniej wymieniać olej co 8–10 tys. km niż wierzyć w maksymalny interwał longlife.

Ile pali BMW X5 G05 M60i w praktyce?

Realne spalanie zwykle mieści się w zakresie około 12,4–16,8 l/100 km. Spokojna trasa może zejść bliżej dolnej granicy, ale miasto, zima i dynamiczna jazda szybko pokazują koszt utrzymania dużego V8 SUV-a.

Czy 530 KM ma sens w BMW X5?

Tak, jeśli kupujący naprawdę chce topowej benzynowej wersji i potrafi wykorzystać jej potencjał. M60i daje nie tylko moc maksymalną, ale przede wszystkim ogromną elastyczność i kulturę pracy V8.

Czy BMW X5 G05 M60i nadaje się do miasta?

Może jeździć po mieście, ale nie jest to środowisko najbardziej logiczne dla tej wersji. Krótkie odcinki podnoszą spalanie i nie sprzyjają profilowi pracy mocnego V8 biturbo.

Ile kosztuje serwis BMW X5 G05 M60i?

To jedna z droższych odmian X5. Roczny budżet eksploatacyjny potrafi wynosić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych zależnie od przebiegu, stanu auta i zakresu profilaktyki.

Czy silnik S68 w M60i jest trwały?

Ma lepszy punkt wyjścia niż dawne BMW V8, ale nadal wymaga regularnego oleju, dobrego paliwa, pilnowania termiki i szybkiej reakcji na pierwsze objawy problemów z osprzętem.

Na co uważać przy zakupie BMW X5 G05 M60i?

Na historię olejową silnika i skrzyni, stan układu chłodzenia, kulturę pracy na zimno, świece, cewki, szczelność osprzętu, stan hamulców, opon oraz wiarygodność całej historii serwisowej.

Czy warto serwisować ZF 8HP i xDrive profilaktycznie?

Tak. W tak mocnej wersji to jedna z najważniejszych rzeczy. Wymiana oleju w skrzyni, transfer case i dyferencjałach kosztuje sporo, ale nadal dużo mniej niż naprawy po zaniedbaniach.

BMW X5 G05 M60i czy Audi SQ7 — co wybrać?

BMW zwykle daje bardziej naturalną charakterystykę benzynowego V8 i bardzo spójne połączenie komfortu z osiągami. Audi może kusić innym stylem prowadzenia i wyposażeniem, ale kosztowo to podobna liga.

Czy warto kupić BMW X5 G05 M60i jako używane?

Tak, ale tylko po rzetelnej diagnostyce i przy gotowości na koszty premium. To nie jest wersja dla oszczędnych — dobry egzemplarz daje dużo satysfakcji, zły szybko pochłania budżet.

Źródła i metodologia

BMW Polska — dane techniczne BMW X5 — Oficjalne dane techniczne BMW X5 po liftingu, pozycjonowanie wersji M60i i podstawowe parametry.
BMW Group PressClub — The new BMW X5 and the new BMW X6 — Materiały producenta o liftingu G05, silniku S68 i zmianach technicznych wersji M60i.
Auto-Data — BMW X5 G05 LCI M60i 530 HP MHEV — Katalogowe osiągi, masa, wymiary i pojemności eksploatacyjne wersji M60i.
Ultimate Specs — BMW G05 X5 LCI M60i xDrive — Dodatkowy punkt odniesienia dla danych silnika, oleju, osiągów i masy własnej.
AutoCentrum — BMW X5 G05 M60i dane techniczne — Polski katalog danych technicznych i parametrów eksploatacyjnych BMW X5 M60i.
Otomoto — BMW X5 M60i rynek wtórny — Źródło referencyjne do określenia cen ofertowych używanego BMW X5 M60i w Polsce.
Spritmonitor — BMW X5 benzyna — Baza realnych raportów spalania przydatna do osadzenia praktycznego zużycia paliwa dużych benzynowych SUV-ów.
AutoKarma.pl — Opracowanie redakcyjne na podstawie danych producenta, rynku wtórnego i praktyki warsztatów specjalizujących się w BMW.
Metodologia

Dane techniczne z oficjalnych źródeł producentów. Koszty serwisu oparte na cennikach autoryzowanych serwisów i serwisów niezależnych w Polsce. AutoKarma Score: średnia ważona 8 kryteriów. Dane aktualne na: 17 maja 2026.